„Na plošnou rekonstrukci všech zbývajících úvalských ulic bychom potřebovali částku zhruba 45 milionů korun, které městský rozpočet nemá a v dohledné době mít nebude,“ předeslal starosta Petr Borecký k situaci, kdy turbem jaksi nejde spravovat ulice, které mají hliněný povrch.

Proto se městští radní v tomto případě rozhodli pro řešení, které sice není nejdokonalejší, ale dostupné a bude celkem brzy. Vše začne tím, že technické služby připraví povrchy komunikací na položení recyklátu. „Využijeme velké množství recyklátu, který jsme získali od ŘSD v uplynulých dvou letech při opravě dálnice D11, dnes je uložen u sběrného dvora,“ upřesnil starosta.

Poté si město nebude na úpravy silnici objednávat firmu, ale pronajmeme si i s posádkou stroj finišer, který bude recyklát pokládat. „Tuto technologii jsme již otestovali v Tovární ulici s velmi dobrým výsledkem. Pevný povrch drží a přečkal i letošní zimu,“ dodal starosta s tím, že takto vyjdu práce zhruba na šest milionů korun.

To také není úplně málo, a tak město mimo jiné použije rezervu v rozpočtu, bude ale muset odsunout modernizaci veřejného osvětlení v Radlické čtvrti a Pařezině nebo investice do vybudování sportoviště na městském koupališti. Ulice dostanou přednost a tyto investice se budou dělat až příští rok.

Finišerem se budou opravovat tyto ulice: v květnu až červnu Fibichova, Janáčkova, Jirenská, Kmochova, Kupkova, Poděbradova, Roháčova, v červenci až říjnu Těsnohlídkova, Tigridova, Palackého, Zálesí, Kollárova I, Kollárova II, J. Lady, Prokopa Velikého, Prokopa Velikého II, Šrámkova.

Oprava pouze válcovaným recyklátem případně lokální výsprava děr se pak od léta do podzimu uskuteční v ulicích Štefánikova, Švermova, Zahradní, Pod Slovany, V. Špály, Osadní a Raisova.