Policie v současné době upozorňuje na pachatele, kteří se chtějí vloudit do domácností pod záminkou kontroly, opravy nebo výměny televizních či telekomunikačních zařízení.

„Pachatelé využívají tuto legendu k vylákání, popřípadě ke krádeži finanční hotovosti," řekla tisková mluvčí kolínských policistů Martina Fejfarová.

Apeluje na občany, zejména na seniory, aby byli obezřetní. Lidé by do svého obydlí neměli pouštět někoho, koho neznají a jehož návštěvu nemají předem nahlášenou.

Bezpečnost seniorů podporují dveře s bezpečnostním řetízkem, který případným zlodějům znemožní jednoduchý vstup do bytu.

Policie prosí občany, kteří se setkají s podobným jednáním jakýchkoli osob, aby návštěvu nezvaných hostů nahlásili na linku 158.

Podobnou lest zloději nevyužívají na Kolínsku poprvé. V minulosti podobnému podvodníkovi naletěla například dvaaosmdesátiletá seniorka, která muže pustila do bytu.

Tvrdil jí totiž, že jí jde vyměnit starý telefonní přístroj. Nejprve od ženy vyinkasoval poplatek tisíc korun za výměnu přístroje a pak ji ukradl peněženku se zbytkem hotovosti. Seniorka tak přišla o dalších sedm tisíc korun.

Obdobně dopadla v minulých letech také žena v Olešce. Na ní spáchaly hyenismus dvě ženy. Představily se jako pracovnice elektrárenské společnosti a tvrdily ženě, že má nedoplatek za elektřinu v hodnotě přesahující čtyři tisíce korun. Pětasedmdesátiletá seniorka je pozvala domů a částku zaplatila. Žádné potvrzení nedostala a navíc ji pachatelky odcizily ještě další čtyři tisíce korun.