„Nedělní ráno bylo spíše zamračené, ale bez deště s teplotami okolo deseti stupňů, a tak nám to vydrželo celý den. Do Prahy jsme jeli vlakem. A někteří z nás měli štěstí i na trpělivého zaměstnance Českých drah, který uměl v dnešním širokém spektru nabídek poradit a ideálně nakombinovat jízdenku vhodnou pro naše plánované aktivity,“ uvedl Lukáš Istenčin za Kulturní komisi z Červených Peček a pořadatel turistických výletů.

Pomocí tramvaje i lanové dráhy se dostali na petřínskou hvězdárnu včas, program měli vskutku nabitý zajímavými informacemi.

„Nejdříve jsme zhlédli dva krátké filmy, o noční obloze z pohledu pozemšťana a o základních poznatcích o vesmírných dlouhodobě pozorovatelných objektech. Poté se nám velmi ochotně věnoval zasvěcený lektor - průvodce. Zavedl nás do kopulí hvězdárny, kde jsou návštěvníkům přístupné dva dalekohledy. Popsal nám jejich stavbu a vysvětlil nám princip fungování,“ potvrdil Lukáš Istenčin.

Přímé pozorování oblohy skrz dalekohled zkazilo nevhodné počasí, ale i tak bylo o co stát. „Expozice v prostorách hvězdárny poskytovala mnohé informace o noční obloze a hvězdách a planetách na ní a Slunci, které je tu možné pozorovat ve dne. Pan průvodce zodpověděl všechny naše dotazy a bylo znát, že o astronomii ví rozhodně víc, než si my umíme představit,“ doplnil pořadatel výletů.

Na závěr výletů se každý turista vydal sám za tím, co ho zajímá. Někteří se občerstvili v restauraci, jiní navštívili pražské Muzeum hraček a nakonec se většina sešla ve vlaku zpět do Červených Peček.

Lukáš Istenčin