Místo toho tu jsou ale děla. Jedno teď vypálilo, Turci se rozeběhli proti hradbám. Jsme v roce 1683, kdy Turci dobývají Vídeň. Už podruhé. Tentokrát se ale bitva odehrává na kolínské jízdárně pod taktovkou Pánů z Kolína.

„Přes katastrofální počasí přišlo docela hodně lidí," řekl spokojeně Miroslav Horáček ze skupiny historického šermu Pánů z Kolína. „Účast účinkujících byla velká i přesto, že se nám některé skupiny omluvily," vysvětlil. Na bitevním poli se proti sobě utkalo 150 lidí. Ti přijeli nejen z různých koutků České republiky, ale také ze Slovenska. „Měli přijet i z Bulharska, ale ti bohužel nedorazili," řekl Miroslav Horáček.

Kromě počasí měla kolínská bitva i další překážku: v jeden termín se odehrály čtyři podobné akce, proto nedorazilo tolik očekávaných skupin. „Také jsme experimentovali s velikostí bitevního pole, letos jsme ho trochu zmenšili, i když jsme se báli, zda nebude více úrazů," řekl šermíř. To však naštěstí nenastalo, ošetřit potřebovali pouze dva bojovníci, nebylo to ale nic, co by pár stehů nespravilo.

Letošní osmnáctý ročník bitvy se zaměřil na dobývání Vídně v roce 1683. „Téma jsem vymyslel již před čtyřmi roky, čas na něj dozrál až letos," podotkl Miroslav Horáček. „Potěšilo mě, že diváci i účinkující ocenili scénář, snažíme se vymyslet něco nového i po těch osmnácti letech, aby to nebylo bohapusté mlácení do plechů a bezduché převalování armád," vysvětlil, proč vymýšlí neustále nová témata.

Diváci se tak mohli poučit, jak se k nám vlastně dostala černá káva a rohlíky, které Turci přinesli s sebou. S nadsázkou se tak dá říct, že nebýt této bitvy, tak naše snídaně vypadá o hodně jinak.

Bitvu doprovodily i různé stánky, kde mohli lidé pořídit různé pochutiny, dřevěné zbraně, šperky a další tématické předměty. Část stánků ale kvůli počasí chyběla, například prodej koření.