„Letošní rok je tak uprostřed velkých 800. výročí. Přestože se jedná o první písemné zmínky, víme, že toto území bylo obýváno již od pravěku. Kdy přesně došlo ke vzniku obcí, už zřejmě nikdy nezjistíme. První písemné zmínky jsou však historické mezníky, které se sluší připomenout,“ říká Jana Ammerlaan, členka organizačního týmu oslav.

Ty začaly již o víkendu Nocí kostelů, jejich vrchol bude tento víkend 17. - 18. června, kdy je připraven inspirativní program.

Hlavním bodem bude v neděli křest knihy Dějiny Tuklat a Tlustovous regionálního historika Jana Psoty. Publikace zpracovává historii obou vsí, které dnes tvoří jednu obec, a přináší přehled jejich vývoje. Zajímavé je i vysvětlení několika historických omylů, které se o dějinách obcí tradovaly. Křest bude obohacen o přednášku Jana Psoty Medailonky z historie Tuklat a Tlustovous. „Zajímavosti včetně toho, co nenajdete v knize, si můžete osobně poslechnout, když Tuklaty a Tlustovousy navštívíte,“ zve Jana Ammerlaan.

Program oslav

Pátek 17. 6.
20:00 koncert New Bells AC/DC Revival Band
20:00 – 22:00 gril party završená ohňostrojem

Sobota 18. 6.
13:00 – 13:15 oficiální zahájení u zvonice – slavnostní rozeznění zvonu sv. Jan
13:30 – 14:30 přednáška v kostele Narození sv. Jana Křtitele historika Jana Psoty Medailonky z historie Tuklat a Tlustovous s varhanním doprovodem předního varhaníka Jana Rotrekla
15:00 odhalení pamětní desky Ferdinanda Klindery na domě č. p. 37
16:00 – 17:00 křest knihy Jana Psoty Dějiny Tuklat a Tlustovous místními pamětníky na faře v Tuklatech
Po celou dobu oslav budou probíhat různé akce:
12:00 – 18:00 Děti, pomozte vytvořit obecní znak Tuklat a Tlustovous, kolem Tuklat a Tlustovous kočárovým spřežením, dílničky pro každého bez rozdílu věku a umu. Chybět nebude trhové městečko s mnoha tradičními řemesly, Fler marketem a občerstvením, prodej knih o okolních obcích a pamětních upomínkových
drobností.
15:00 – 16:00 projížďky veteránem Wartburg 311

Doprovodným programem je i výstava archeologických nálezů z Tuklat a Tlustovous v Podlipanském muzeu.