Například v Úvalech se nyní plánuje minipivovar s letních zahrádkou a občerstvením. Stát by měl ve Škvorecké ulici, kde se jeho vybudováním vlastně rekultivuje stávající manipulační plocha. „Investor na své náklady vybuduje veškerou technickou a dopravní infrastrukturu. Po dohodě s městem bude vybudován i chodník podél Škvorecké ulice. Součástí projektu jsou ve spolupráci s architekty města i řešení veřejných prostor, kdy bude především zbourána zeď směrem do Škvorecká ulice, a celý prostor se tak otevře,“ nastínil starosta Petr Borecký. V této chvíli je projekt připravován pro vydání územního rozhodnutí.

Minipivovar již několik let funguje v Polepech u Kolína. Pivovar nabízí tmavý a světlý ležák, ale, pale ale, IPA, stout, porter, bock nebo pšeničné pivo. Cílem je nabídnout typově odlišná piva a poučit tak laickou veřejnost o různých druzích piva.

Ve výčtu pivovarů nelze zapomenout ani na pivovar v Kostelci nad Černými lesy, který má kromě bohaté historie jistě také velmi zajímavou budoucnost.

V Kostelci jsou v současné době dva pivovary, jak uvedl jejich provozovatel Milan Starec. „V malém pivovaru vaříme pivo již od roku 2003, velký v současné době zprovozňujeme,“ prozradil, s tím, že přesné datum zprovoznění velkého pivovaru zatím není jasné. „Začít bychom chtěli do konce roku,“ přiznal.

close Černokostelecký pivovar a jeho historie info Zdroj: Deník zoom_in

Podle jeho slov se ve velkém pivovaru bude vařit pivo podle původních technologií. „Zkušební várky již proběhly,“ dodal s tím, že na 14. ročníku Černokosteleckého vykulení, které se koná 9. září, dojde k napouštění chladící štoky a k ochutnání bude také další pokusná várka zdejšího piva. Kromě toho se chystá také vysekávání žulového sladovnického znaku s letopočtem a odlévání nového bronzového zvonu. To vše před zraky diváků.

Milovníci piva z Kostelce nad Černými lesy, Úval a celého Kolínska se tedy mají na co těšit. V brzké době budou moci ochutnat pivo vyráběné nedaleko.

Což vítají s radostí. „Malé pivovary mají mojí podporu,“ řekl Lukáš Holan s tím, že nemá problém s ochutnáváním jiného než konvenčního piva. Ačkoli přiznal, že některé z piv z malých pivovarů ochutnal, ale víckrát by si je již nedal.

Podobně je na tom také Petra Stará. „Nejsem pravidelný konzument piva, ale když už si nějaké dám, tak většinou ráda ochutnám takové, které jsem ještě neměla. Právě například z malého pivovaru,“ přiznala s tím, že nedávno ve Štolmíři v rámci pečení chleba ochutnala pivo z nedalekého pivovaru Kounice. „Chutnalo mi, ráda si ho někdy dám znovu,“ usmívala se.

V Kounicích se pivo začalo vařit po roce a půl stavebních připrav v roce 2012 po 112 letech. Historie zdejšího pivovaru totiž sahá až do 16. století.