Z výrazu tváře člověka se dá vyčíst mnohé. Jeho nálada, pocity. Je výkladní skříní duše.

To dnes částečně platí i u dvanáctiletého Lukáše Dandy z Toušic. Ale k tomu, co je naprosto běžné, se chlapec musel propracovat přes nespočetná lékařská vyšetření, roky čekání a náročné zahraniční operace.

„Když se Lukášek narodil, neplakal, nešpulil pusinku, nesál, špatně polykal. Kolínští lékaři si s ním nevěděli rady, poslali nás do Motola, kde jsme prošli snad všemi existujícími vyšetřeními. Ale pořád jsme nevěděli, co mu je,“ vzpomíná maminka Lukáška na zhruba první tři roky jeho života. Roky střídající zoufalství s nadějí. K diagnostikování onemocnění možná napomohl článek, který Renata Dandová objevila zcela náhodně v časopise. Byly tam popsány příznaky vrozeného Moebiova syndromu projevující se u malé holčičky. Shoda byla zarážející. Proto Dandovi text vzali lékařům, a ti potvrdili diagnózu vzácné choroby, při níž postižený nemůže hýbat obličejovými svaly.

Bojovali jsme

„Hrozná byla ta nevědomost. Nevíte, co to je, s čím máte bojovat, jaká je perspektiva, nic. V momentě, když se problém pojmenoval, zůstal pořád obrovským problémem, ale zároveň se člověk pokouší hledat řešení,“ vysvětluje Lukášova maminka.

Dandovi sháněli informace o možnostech léčby. Zjistili, že existuje specialista v kanadském Torontu, který provádí operativní zákrok, při kterém se odebraný sval z nohy přenese na obličej a napojí na jediný funkční sval. Přes rok se s ním rodina pokoušela spojit, nakonec se to podařilo. Poslali mu Lukáškův videozáznam a čekali na verdikt. „Když přišla odpověď, že náš syn je vhodným kandidátem na operaci, byla jsem šťastná, ale zároveň jsem si říkala, kde seženeme potřebné tři miliony na tento zákrok,“ pokračuje Renata Dandová ve vzpomínkách.

To ještě netušili, že je čeká další martýrium. Pojišťovna odmítla částku uhradit, ministerstvo zdravotnictví také, dokonce ani oslovená desítka charitativních organizací a nadací nenašla pro Lukáše potřebnou kolonku na uvolnění peněz.

A pak se stal malý zázrak, který vyprovokovali Lukášovi spolužáci z kouřimské školy. Odstartovali sbírku. Starostka Zuzana Čiháková pomohla s administrativou a založením konta, na které začaly přibývat peníze dárců z celé republiky.

Když bylo na kontě kolem milionu korun, stal se další zázrak. Rodinu kontaktoval člověk, který celou částku doplatil, domluvil termíny, zařídil letenky a tlumočnici a Lukáš s maminkou mohl odcestovat na torontskou kliniku.

Tam jej čekala na jaře 2004 náročná operace poloviny obličeje. Jedenáct hodin na sále. „Byly to nekonečné hodiny, vůbec jsem nevydržela na místě, musela jsem pořád chodit,“ ještě teď vzpomíná s mrazením v zádech Renata Dandová. O to víc je překvapující, že pobyt v nemocnici trval pouhé čtyři dny. I to, že nemusela být žádná rehabilitace. „Pan doktor má zlaté ruce, asi po třech týdnech se na „napravené straně“ obličeje objevil pohyb,“ chválí kanadského lékaře Lukášova maminka.

Po šesti měsících je čekala druhá cesta za oceán a stejný zákrok na druhé straně.
Pro všechny byl odměnou první skutečný Lukášův úsměv. Stál zato. Roky nervů, zklamání, zejména toho, kdy příslib peněz od pojišťovny prasknul jak mýdlová bublina, byly zasunuty dozadu paměti.

Co dál? Lukáš by potřeboval ještě podstoupit plastiku horního rtu, protože jej nedokáže sevřít, a tím špatně vyslovuje. Obtížněji se mu konzumují některá jídla. „Ještě potřebujeme udělat tenhle poslední krok, najít někoho v Čechách, kdo je schopen výkon provést, a budu spokojená. Byla bych vděčná, pokud by mi někdo poradil, zavolal, kam se obrátit,“ uzavírá Renata Dandová.

Renata Dandová

od dětství v Toušicích
vyučená zahradnice
vdaná
dvě děti – syn Lukáš (12) s Moebiovým syndromem
dcera Renata (15)
telefonní číslo: 602 456 612

Jak se onemocnění projevovalo? Kdy bylo diagnostikováno? Proč se rozhodli podstoupit operativní zákrok až v daleké Kanadě? Kde se vzala myšlenka na uspořádání veřejné finanční sbírky, díky níž mohl Lukáš odcestovat na náročnou operaci do Toronta? Zajímají vás odpovědi na tyto i další dotazy? Přečtěte siZDE on-line rozhovor s Renatou Dandovou, který se uskutečnil ve středu 7. listopadu.