Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku byly vyhlášeny 26. června 2024 v sále GASK v Kutné Hoře. Do 28. ročníku soutěže se přihlásilo 19 obcí, o čtyři více než loni. „Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Oceňuje také aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci,“ uvádí Středočeský kraj na svém webu.

Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, přičemž komise postupně navštíví všechny přihlášené obce. Do celostátního kola pak postupuje za každý kraj vždy maximálně jedna obec. Zlatou stuhu, tedy vítězství, si odnesla obec Drahouš na Rakovnicku. Jedno z dalších ocenění pak putovalo na Kolínsko.

Bazilika v Tismicích | Video: Deník/Irena Blahníková

Obec Tismice obdržela Diplom za péči o románskou baziliku. Tou je působivá trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie stojící přímo v obci. Pochází ze druhé poloviny 12. století a portál Cestuj Českem před časem na svém Facebooku připomněl, že se jedná o velmi cennou stavbu.  „S drobnými úpravami se dochovala téměř v původním stavu. Je tak jednou z nejvýznamnějších románských památek u nás,“ píše se na Facebooku Cestuj Českem.

Vedení Tismic na svém webu uvádí, že bazilika je na základě nájemní smlouvy ve správě obce, která úzce spolupracuje s Římskokatolickou farností v Českém Brodě. Kdo by chtěl využít volných prázdninových dnů k návštěvě této kulturní památky, může si prohlídku objednat buď u farnosti, nebo přímo u vedení obcí.

Kontakty pro domluvení prohlídky baziliky

Farnost: Jan Přibyl 608 026 719

Obecní úřad Tismice:  Martina Zdražilová (starostka obce) 605 488 049, obec.@tismice.cz

Bazilika v Tismicích | Video: Deník/Irena Blahníková