Tábor byl uspořádán zejména pro neslyšící, nedoslýchavé či ohluchlé osoby v předdůchodovém či důchodovém věku. „Účastníci byli ubytováni v penzionu Pod Severákem v Horním Maxově a byli rozděleni do 3 družstev. Po výrobě táborových týmových vlajek na letošní téma vznikl název pro každé družstvo: Arktida, Izabela a Severka,“ popsala Kamila Spěváková za Tichý dům neslyšících.

Společné aktivity a práce na zajímavých úkolech pomohly všem zvýšit soudržnost a spolupráci v týmu i přizpůsobivost jedince.

„ Sluchové postižení bohužel v praxi intaktní osoby od majoritní společnosti izoluje. A nejen to se snaží TDN změnit. Cílem programu byla podpora seznámení a sblížení účastníků tábora formou komunikace „jiné“ než verbální, a to za pomocí všech smyslů, řeči těla, akce a tvoření, podpora zvyšování sociální interakce a interpersonální inteligence a zejména podpora přípravy na stáří a naučení nových znalostí, dovedností a způsobů chování, které usnadňují proces stárnutí,“ uvedla Kamila Spěváková.

Za účelem sebevyjádření prošli účastníci několika terapiemi za doprovodu uměleckých prostředků.

Ilustrační foto.
Korunní svědkyně z první Rathovy kauzy napodruhé odmítla vypovídat

„Pro tyto osoby byla vhodná např. arteterapie (výroba táborových vlajek), pantomima (rozpoznávaní identity) a tichá pošta (ranní cvičení) atd. Tyto aktivity bývají zdrojem zábavy, zajišťují uvolnění atmosféry a zprostředkovávají jakousi formu terapie. Po každém z ukončení aktivit následovala i reflexe, tedy setkání v kruhu a společné zhodnocení aktivity a následovné plácnutí rukama,“ potvrdila Spěváková.

Starší senioři předávali zkušenosti a osvědčený recept na aktivní stáří těm mladším. Tábor je vhodný pro lidi před odchodem do důchodu, a i volno časové aktivity jsou stárnoucímu člověku přizpůsobeny.

Vedle terapií využili volno i na mnoha turistických výletech, jak potvrdila Kamila Spěváková, navštívili toho opravdu mnoho. „… výlety do okolí, např. Kittelův areál v obci Krásná s výhledem na Pěnčínsko, Josefův Důl, Čertovy kameny, Smědava, vodní nádrž Souš, lázně Libverda, lesopark na Sluneční, rozhledny Štěpánka a Maják a muzeum Cimrmanovy doby v Příchovicích, Kořenov, památková rezervace Trávníky a minimuzeum skleněných betlémů v Železném Brodě, Malá Skála, muzeum skla a bižuterie v Jablonci n./N. a mnoho krásných a poučných míst,“ vylíčila.

Tábor byl pro všechny nezapomenutelným zážitkem, a některým splnil i životní sen. „Někdo byl poprvé na mazlení se sibiřskými psy, někdo na jízdě se psím spřežením, na raftu po řece Jizera, někdo poprvé pracoval s keramickou hlínou atd. A tak i podle názoru stále přítomné tlumočnice do znakového jazyka by si účastníci nemohli přát lepší tábor,“ popsala Spěváková.

Tanečníci z CrossDance zamířili na světový pohár v maďarském Siofoku.
OBRAZEM: CrossDance sklízel úspěch na světovém poháru v Maďarsku

Poděkování na závěr

„Vřelý dík patří paní Henychové z Husky školy, tlumočníci do znakového jazyka slečně Novákové, přepisovatelce paní Sedmihorské za překlady, sponzorům za příspěvky, dobrovolníkům Šnečí české turistiky neslyšících za výpomoc na táboře a vedení penzionu za skvělé vaření a vstřícnost k osobám se sluchovým postižením,“ poděkovala na závěr Kamila Spěváková za Tichý dům neslyšících.

Ilustrační foto
Město v pohybu odstartuje divoká honička