Projekt představili zástupci firem
Nechyběl na ní ani Miroslav Mužík, zástupce firmy, který celý projekt plánuje. „V ložisku o výměře 72 hektarů se nachází velice kvalitní štěrkopísek, který je v tomto regionu žádanou surovinou. Cílem je postupná těžba z vody. Součástí je vybavení sociálně technického zázemí, na rozhraní katastrálního území Konárovice a Veletov. Rekultivace prostoru po těžbě bude probíhat souběžně s těžbou, aby vytvářené jezero zapadlo do krajiny a mohlo zároveň sloužit k rekreačním účelům pro občany,“ popsal Miroslav Mužík.
Jiří Maňour z firmy, která zpracovává dokumentaci, objasnil vliv na životní prostředí. „Vypracovali jsme ji na základě odborných studií. Obsahuje samotný podnikatelský záměr a jeho vliv na životní prostředí,“ uvedl.
Jako nejzávažnější se ukázalo ovlivnění hlukové situace dopravy kolem silnice 2. třídy. Bylo provedeno měření hlučnosti na čtyřech místech za asistence krajských hygieniků. „Výsledky nejsou příliš optimální, ukazují překročení hlukové zátěže. Doprava z těžby to však ovlivní velice minimálně. Z tohoto důvodu byl nárůst hodnocen jako nevýznamný,“ nastínil Jiří Maňour.
Těžba štěrkopísku byla zpracována ve dvou variantách z hlediska množství těžby za rok. Nakonec odborníci doporučili variantu s nižší roční těžbou a to 280 tisíc kubíků.
Obyvatelům se to nelíbí
Některým obyvatelům se i přesto celý záměr příliš nezamlouvá. Za občany Třech Dvorů s dotazem vystoupil Pavel Zeman. „Myslím si, že hlučnost byla v tomto případě velmi podceněna a není objektivně vyjádřena, když vezmu v potaz, kolik aut bude denně takové množství písku odvážet. Další věc, která je s tím spojená a máme se s tím více méně smířit, je to, že při tomto provozu dojde logicky k poškození komunikace. Polemizovat můžeme i o tom, zda nebude docházet k poškozování domů u silnice. Kdo potom tu škodu zaplatí nebo na čí náklady bude silnice opravena?“ ptal se.
Dostalo se mu však ubezpečení, že není třeba se ničeho obávat. Přítomná pracovnice hygieny upozornila na fakt, že už nyní jsou na této silnici překročeny hygienické limity. „V denní době jsou překračovány limity sedmdesát decibelů. My nemůžeme záměr nějak zarazit. Musíme ale upozornit na nebezpečí, které tady je. Při tomto překročení už dochází ke všem negativním vlivům na zdraví lidí. Z našeho hlediska je stanovisko negativní,“ konstatovala Jana Motýlová.
Občany zastupovali starostové obcí
Názory občanů měli prezentovat starostové obcí, kterých se těžba bude nejvíce týkat. „Dá se říci, že těžba písku občanům nijak zásadně nevadí,“ uvedl starosta Konárovic Aleš Kratochvíl.
Ve Veletově jsou však někteří občané, kteří k tomu mají výhrady. „Je to tak padesát na padesát. Situace se ale od začátku podstatně zklidnila, protože to občanům bylo vysvětleno. Já jsem si do zápisu garantoval, že se nebude pracovat v noci a o víkendu a že budou provádět pravidelné měření studní. To vše mi zástupci kraje a firmy potvrdili,“ vyjádřil se Ladislav Kučera, starosta Veletova.
Za to občané ve Třech Dvorech s těžbou písku prý zásadně nesouhlasí. „Když je garantováno, že pouze padesát procent dopravy půjde přes nás na Kolín a zbytek bude druhou stranou přes Týnec, tak tomu prostě nevěříme. Silnice, která byla nedávno zrekonstruovaná, je už teď v hrozném stavu. Bohužel jsme vyčerpali všechny možnosti, jak se těžbě písku bránit. Na projekt byl udělán Václavem Oblukem posudek, ve kterém je doporučena varianta s nižší roční těžbou. Na základě tohoto posudku nám bylo všechno zamítnuto,“ ukončila Jitka Vokolková, starostka obce.
Zda bude podnikatelský záměr schválen a těžba písku povolena, o tom bude v nejbližší době rozhodovat kompetentní orgán a tím je Krajský úřad Středočeského kraje.