V Domově Clementas v Mlékovicích zpestřili zahájení testování, které vycházelo na dny kolem svátku sv. Martina, svatomartinskými hody. Tamními prostorami se linula po celý den kouzelná vůně husí pečínky.

„Když za seniory nemůžou návštěvy, snažíme se jim běžné dny tohoto nelehkého období zpestřit. Zároveň jsme chtěli zaměstnancům poděkovat za pečlivý a lidský přístup v práci,“ uvedla ředitelka mlékovického Domova Andrea Faltysová.

Zároveň tam začalo testování na koronavirus, a to u nachlazených seniorů. „Po dohodě s lékařem jsme začali testovat právě klienty, u kterých jsme zaznamenali projevy nachlazení, abychom případně uzpůsobili jejich dosavadní léčbu,“ vysvětlila vrchní sestra mlékovického domova Monika Utratilová.

Klienty Domova Klementas prý testování nestresuje. „Máme velmi šikovné sestřičky, které testy realizují šetrně a svědomitě,“ připomněla ředitelka Faltysová.

Pro seniory je doba nouzového stavu, kdy se nemohou setkávat se svými blízkými, smutnou zkušeností. „Nepříjemným důsledkem současného stavu, který se stále prohlubuje, je právě skutečnost, že senioři špatně snášejí odloučení od svých rodin. Zákaz návštěv trvá už dlouho a vnímáme, že našim klientům rodiny chybí,“ připomněla generální ředitelka domovů Clementas Renata Prokešová.

Testování zatím neodmítl žádný ze sedmatřiceti klientů Domova pro seniory Pňov – Předhradí. „Počítáme samozřejmě s testováním všech obyvatel i zaměstnanců našeho domova. Ale pokud se s některými z klientů vzhledem k jejich zdravotnímu stavu hůř spolupracuje a testování odmítnou, test nebude možné provést. Není možné člověka zalehnouta provést mu výtěr. Zatím je však u nás hladký průběh,“ uvedla ředitelka zařízení Zdenka Farkašová.

Hned v následujícím dni po obdržení testů zahájili testování také v kolínském domově pro seniory. Potvrdila to ředitelka Ivana Nováková. Testuje se i v Domově Anna v Českém Brodě. Testy se všude plánují v souladu s nařízením v pravidelných pětidenních intervalech.