Test začal v parku Komenského, kam město nainstalovalo chytré WC kousek od dětského hřiště místo starých a často zavřených veřejných toalet vedle Komerční banky. Jeho použití stojí deset korun, zaplatíte však pouze platební kartou. Dveře se odblokují po schválení platby, přístup je možný nonstop.

Na první pohled kabina působí jako záchodky, jenž naleznete na koncertech a jiných hromadných akcích, avšak s jedním zásadním rozdílem. Tím je čistota. Na prkénko si dokonce můžete nasadit jednorázový návlek, ruce si poté můžete vydezinfikovat. Neumyjete si je však teplou vodou, ta ani po dlouhém čekání téct nezačala. A poslední kaňka? Uvnitř chybí zamykání a venku stále svítí zelené světlo značící volno.

Velmi podobnou toaletu naleznete na zálabské straně u lávky na Kmochův ostrov. Jediný rozdíl je ve způsobu platby, který zde probíhá pomocí zaslané sms. Cena je stejná, tedy deset korun. O pořízení dalších takových chytrých WC však město podle starosty Michaela Kašpara zatím neuvažuje: „Tyto toalety fungují dobře, dokud je někdo nezničí, což se bohužel děje poměrně často. Například v parku Komenského se pravidelně stává, že někdo vypáčí platební terminál. A tím se záchod stává nepoužitelný, jelikož jej není jak otevřít.“

Co však radnice plánuje je rekonstrukce toalet nedaleko náměstí v ulici Zámecká. Ty byly při testu Deníku perfektně uklizené, avšak netekla teplá voda a jednorázové ručníky byste tu hledali marně. Cena je přívětivých pět korun, otevřeno je však pouze v pracovních dnech a v sobotu dopoledne. „Chceme to tam zmodernizovat a nechat nainstalovat turnikety, abychom zajistili bezobslužnost,“ dodal Kašpar.

Na Kmochově ostrově si na toaletu dojdete zdarma, žádnou hrůzu však nečekejte. Naopak, prostory jsou čisté, naleznete zde papírové utěrky i dezinfekci a z kohoutku teče teplá voda. Otevírací dobu redaktor Deníku nikde uvedenou neobjevil. Stejný komfort nabízejí i záchody na hlavním nádraží, jenž jsou v provozu nonstop. Platební brána na deset korun byla v době naší návštěvy otevřená, jeden ze tří pisoárů však byl mimo provoz.

Poslední testované toalety se nachází v OC Futurum. Ty byly ještě donedávna zdarma, vedení OC se ovšem rozhodlo použití zpoplatnit desetikorunou. Prostory jsou zde však řádně čisté, ruce umyjete teplou vodou a dokonce tu mají i snížené umyvadlo a pisoár pro děti. Místo jednorázových ručníků si musíte vystačit s fukary. Otevírací doba je mezi devátou hodinou ranní a večerní.