Vyjet mimo Kolín do menších obcí? Když se tam dalo narazit na člověka, který měl respirátor nikoli na nose a ústech, ale v ruce, bylo to ještě docela s podivem. Na osobu s nasazenou rouškou či respirátorem patrně ostatní koukali jako na exota…

„Ochranu dýchacích cest v zastavěném území obce průběžně kontrolujeme. Za první den, kdy nařízení platí, jsme řešili cca 25 lidí, kteří neměli na veřejnosti roušku,“ konkretizoval ředitel Městské police Kolín Viktor Prokeš.

„Spousta lidí se k informacím o nové povinnosti ochrany dýchacích cest nedostala, tedy to, že neměli na ulici roušku, nebylo úmyslné,“ poznamenal s tím, že zatím městská policie občany jen upozorňuje, dosud se nepokutovalo. „Ale po čase k ukládání pokut přistoupíme, pokud se to nezlepší,“ dodal Viktor Prokeš.

Že je to s nošením roušek a respirátorů v ulicích města slabé, potvrzuje i vedoucí strážník Městské policie Český Brod Jan Svoboda. „Samozřejmě dodržování toho nařízení kontrolujeme. Hrubým odhadem za první chvíle platnosti nového nařízení přibližně 30 procent občanů ochranu dýchacích cest v zastavěném území obce nemělo,“ upřesnil vedoucí strážník.

Také v Českém Brodě zatím městská policie pouze upozorňuje, nepokutuje. Někteří lidé mají roušku či respirátor v kapse, po upozornění si je nasadí, jiní různými poznámkami argumentují, koho že jako venku nakazí. „Je čím dál složitější, aby lidé opatření dodržovali. Zatím lidem domlouváme, ale pokud nebude zbytí, přijdou na řadu pokuty,“ uvedl Jan Svoboda.

V Pečkách má prozatím pravomoc kontrolovat nošení roušek a respirátorů na veřejnosti jen státní policie. Činnost městské policie je aktuálně již obnovená, čeká se ale ještě na odborné zkoušky nového strážníka. Do ulic by měl podle slov tajemnice Cecílie Pajkrtové vyrazit po 10. březnu. „A stále hledáme další zájemce o pozici městských strážníků,“ dodala tajemnice.

Obdobně jsou na tom v Týnci nad Labem. Jakožto malé město vlastní policii nemají. „Jako starosta mohu někoho ústně upozornit, ale jinak pravomoci nemám,“ říká starosta Dušan Žmolil. „Zrovna jsem na náměstí a vidím, že lidé nosí respirátory, samozřejmě sem tam někoho zahlédnete bez,“ popsal.

Na otázku, jestli si lidé vzorně nenasadili roušku či respirátor jen proto, že starosta chodí po městě, odpověděl: „Ne, ne, jsem zrovna za stromem.“