A její spolužáci jenom přikyvovali. Chodit telefonovat někam na ulici do budky, když existují mobilní telefony? Kdo to kdy viděl?

Co se týká Kolíňáků, tak takový názor v drtivé většině převažuje. Na telefonní automaty se prostě pohlíží jako na starožitnosti.

Česká republika obecně ale v hustotě automatů přesto vede. „Počet jednotek na sto obyvatel přesahuje obvyklou hustotu v evropských zemích,“ uvedla Lucie Policarová, tisková mluvčí společnosti Telefónica O2.

Automaty pomalu mizí z ulic. Ale ne docela. Společnost Telefónica O2 provozuje v Kolíně celkem padesát tři telefonních automatů. „Z toho 36 je v kabinách, 2 jsou v plexiboxech a 15 je umístěno přímo na zdi,“ vysvětlila jejich umístění Lucie Policarová. Takové číslo ale není rozhodně definitivní, počet telefonů se bude do budoucnosti jenom snižovat. To je jasné i v tuto chvíli, stejně jako předběžná čísla. „V prvním pololetí plánujeme v Kolíně zrušit dva automaty, odhadem stejné to bude i příští pololetí,“ řekla Lucie Policarová.

Nic ale nenapovídá tomu, že by se měli časem telefonní automaty zrušit úplně. Ba naopak, na určitých místech s námi budou ještě dlouhou dobu. „Věříme, že telefonní budky mají ve světě komunikace stále své místo,“ uvedla Policarová.

V objemu komerčních volání jsou tyto přístroje nenahraditelné při voláních na tísňové linky a v obdobích krizových situací.

Co se týká tísňových volání, telefonní budky bodují v zajímavé statistice. „Takových případů zaznamenáváme až 300 000 volání ročně,“ vysvětlila Lucie Policarová.

Stačí jenom ztracený nebo vybitý mobil a člověk si rázem uvědomí, jak je telefonní budka nepostradatelným bodem ve městě.

A jestli jsou plány telefonní automaty zcela zrušit? „Takový dlouhodobý plán rušení nemáme,“ řekla Lucie Policarová. „Stát nám na části z nich ukládá povinnost provozu a ostatní provozujeme z důvodů rentability,“ vysvětlila.

Karta nebo mince? Vedou spíše mincové automaty

Získání předplacené karty může být v tísňové situaci spíše přítěží. Možná proto vedou co do počtu mincové přístroje. „V Kolíně jsou na karty jen tři automaty, mincových je dvacet pět a kombinovaných také dvacet pět,“ vypočítala Lucie Policarová. Telefonní karty lze zakoupit na poště, v prodejnách O2, případně v trafice.

Boom telefonních automatů končí

Největší zájem o telefonní budky se dá datovat mezi roky 1993 až 2002. Poslední roky již provoz klesá. „Jedná se o zcela přirozený proces, kdy stále více lidí vlastní mobilní telefon. Proto spíše než volání z telefonní budky využívají mobilních technologií,“ řekla Lucie Policarová.

Telefónica O2 se podle své mluvčí snaží udržet síť automatů v co nejširším rozsahu a co nejvyšší kvalitě, proto pozorně sleduje provoz v jednotlivých lokalitách a na základě výsledků těchto pozorování pak případně síť optimalizuje.

Dva automaty nahradí jeden

Často tak dochází k výměně dvou telefonních automatů na mince a na karty za jeden kombinovaný přístroj. „Tato optimalizace stavu telefonních automatů je celoplošná, týká se celého území České republiky, a to vždy dle aktuálních potřeb a zájmu zákazníků, ale i státu,“ vysvětlila Lucie Policarová.

Některé nevyužívané přístroje mohou být zrušeny, to je však vždy provázeno analýzou situace v okolí, výnosy z telefonních automatů a náklady na jejich provozování. „Dále také jednáme se zastupiteli konkrétních oblastí, kteří se mohou podílet na provozu daného přístroje a tím zabránit jeho případnému zrušení. Tuto možnost již využilo přibližně 10 obcí,“ shrnula mluvčí Lucie Policarová.