Uzlářská regata je soutěž, kterou pořádá Tábornický klub Průzkumník v Kolíně. „Soutěžně vážeme šest uzlů, akci organizuje Průzkumník již patnáctým rokem vždy první sobotu v měsíci," řekla Sára Klepáčová, členka vedení Průzkumníka.

A jaká je ona šestice uzlů? I to nám odhalila. „Lodní smyčka, rybářská spojka, ambulanční uzel, škotový uzel, zkracovačka a dračí smyčka. Soutěží se jednotlivě i ve skupinách. Vyhrává vždy ten, který uváže sestavu všech šesti uzlů správně a v co nejlepším čase," vysvětlila Sára Klepáčová.

Že vázání uzlů není pouze obskurním koníčkem, ale reálně využitelnou dovedností, dokládá třeba ambulanční uzel. „Je pravděpodobně tím nejjednodušším a nejpraktičtějším z celé soutěžní šestice. Je možné ho využít takřka na jakékoliv svázání dvou provázků, šňůr či šátků," řekla.

A co ty další typy uzlů? „Dračí uzel asi doma normálně nevyužijeme, ale můžeme se s ním setkat například u horolezectví či v kominictví. Lodní smyčka je také velmi známá a využívaná. V praxi ji můžete aplikovat na uvázání loďky k nejbližšímu kůlu, stromu, či větvi," popsala různé finty.

Zeptali jsme se Sáry Klepáčové, jak se takové vázání uzlů trénuje. Jsou nějaké univerzální postupy, jak své prsty donutit k rychlejšímu a přesnějšímu vázání, nebo člověk musí neustále opakovat to samé? I to nám prozradila. „Trénování ve vazbě uzlů spočívá právě v neustálém opakování. Byly vymyšleny a neustále se upravují různé typy rychlovazeb. Ty pak pomohou soutěžícímu ušetřit čas a tak pomáhají k výhře," vysvětlila.

Spát nám nedala také otázka, zda už všechny typy uzlů existují, nebo se čas od času objeví nějaký nový. „Samozřejmě, že se neustále vymýšlejí nové typy uzlů. My se však držíme stále těch svých šesti. A každým rokem vymýšlíme ke klasické regatě ještě něco speciálního," řekla Sára Klepáčová. V předchozích ročnících byla podle jejích slov úspěšná regata naslepo. „Konkrétně tedy vázání šesti uzlů se šátkem přes oči. Proto jsme se rozhodli tento rok to znovu zopakovat," řekla.

Vázání uzlů je jedna věc. Ale co jejich rozvazování? Však to znáte sluchátka se vám v kapse zašmodrchají takovým způsobem, že mohou pomoci pouze nůžky.

Soutěží uzláři i v takové disciplíně? „Takovou disciplínu jsme ještě oficiálně nevyzkoušeli. Každopádně si tím projde snad každý z organizátorského týmu. Před začátkem Uzlářské regaty je třeba připravit a zkontrolovat jednotlivé „uzlovačky" a to je vždy jedno ohromné klubko provázků," řekla se smíchem.