Josef Polesný byl jako nestraník jedničkou na kandidátce ČSSD, tedy možný budoucí starosta ve Svojšicích.

Tři hodiny před otevřením volebních místností se však dozvěděl nemilou zprávu. ČSSD ho pro něj z neznámých důvodů vyškrtla z kandidátky.

Proč mu však do včerejška nebyl nikdo kompetentní sdělit. „Kontaktuji stále pana Semeráda, který mi pořád vypíná telefon. Proto jsem mu v pátek napsal SMS, ve které jsem prosil o nějaké vysvětlení, proč jsem byl vyškrtnutý. Do dneška mi ale neodpověděl a vůbec nikdo se mnou nechce komunikovat,“ nastínil situaci Josef Polesný s tím, že nepočítal s tím, že se něco takového může vůbec stát.

„Nespím z toho, nejsem si vědom toho, že bych někdy dělal nějaké problémy a vážně uvažuji o tom, že se poradím s právníkem a podám na ně trestné oznámení. Je to ublížení nejen mého jména, ale i osmi dalším lidem, kteří se mnou na té kandidátce byli,“ popsal Josef Polesný s tím, že je natolik znechucený a ze všeho otrávený, že k volbám už asi v životě nepůjde. „Když vidím, co se děje v komunální politice malé obce, tak jak to musí vypadat výše. Je mi z toho všeho špatně,“ ukončil.

Současné vedení Svojšic se už událostí nechce zabývat. „Už to nebudu komentovat,“ řekl včera starosta Josef Lanc.

Podají ve Svojšicích návrh o prohlášení neplatnosti voleb?

Chceme jen slyšet důvod odvolání. To zaznívá od spolukandidátů odvolaného Josefa Polesného.

„Kdo ho odvolal a proč? Když jsem sehnal po telefonu pana Branta, tak mi řekl, že to dostal nařízeno a zároveň dostal zákaz říci, kdo mu to nařídil a proč,“ uvedl Josef Ebr. Od té doby mu prý už nezvedá telefon.

„Když jsem se několikrát dovolal pana Nymburského, tak nepřístupnost a arogance se hovor od hovoru stupňovala a pan Semerád se mnou po telefonu odmítá komunikovat a nereaguje ani na žádnou zprávu,“ popisoval Ebr.

Podle něj se k Marku Semerádovi dostala pouze jejich kolegyně z kandidátky. Jednání a výsledek stejný. Vysvětlení žádné, se kterou jednal ale velmi arogantně. „Já už nevím, jak mám postupovat,“ pokračoval Josef Ebr s tím, že psal i na Krajský výbor ČSSD, hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi. „Nikdo se nenamahá ani potvrdit příjem mailu, natož pak, aby se k tomu někdo odpovědný chtěl vyjádřit,“ Na stole je už prý připravený návrh o prohlášení neplatnosti voleb na Krajský soud v Praze.

„Nedávám si ale žádnou naději, protože v minulých letech bylo těchto návrhů asi 70 a všechny byly Krajským soudem zamítnuty, takže tudy cesta nepovede,“ vidí pesimisticky Josef Ebr s tím, že Marek Semerád jim po kolegyni vzkázal, že s nimi vůbec nikdo jednat nebude, pouze s Josefem Polesným. „Prý nakonec můžeme být rádi, že se do zastupitelstva dostali alespoň tři, a že nám umožnili pod ČSSD kandidovat a co vlastně prý chceme,“ ukončil Josef Ebr.

A co na to ČSSD? V podstatě se Kolínskému deníku dostalo stejného „vysvětlení“. Kontaktovali jsme volebního zmocněnce Aleše Branta a tajemníka Lubomíra Nymburského. Pro oficiální vyjádření oba odkázali k předsedovi Marku Semerádovi. „Je to vnitřní záležitost naší strany, nebudu se k tomu vyjadřovat. Ačkoli pan Polesný není naším členem, nepovažuji vůči němu za slušné jeho kauzu projednávat veřejně,“ uvedl předseda okresního výkonného výboru ČSSD.