Úplně vyhráno ale ještě v Českém Brodě podle starosty Tomáše Klineckého nemají. „Jde pouze o prvostupňové rozhodnutí, navrhovatel stížnosti může ještě do patnácti dnů od rozhodnutí podat tzv. rozklad, který by ještě komise musela posoudit. My ale věříme, že jsme vše provedli naprosto správně, jak zní i první rozhodnutí,“ uvedl starosta.

Společnost Syner přišla s nejnižší nabídkou 349,1 milionu korun včetně DPH a pokud nedojde ke zmíněnému rozkladu, město s ní podepíše smlouvu a stavba začne. Stížnost navrhovatel podal ve více bodech, a to na kvalifikaci jednoho ze členů výběrové komise a na nízkou cenu. „Ukazuje se, že postup zadavatele byl správný. Výběr nebyl vůbec snadný, jde o velmi velkou zakázku. Nejprve nám byly doručeny námitky, poté už vzešla samotná, již zamítnutá stížnost. Sám si přeji rychlé vyřešení problému a zahájení stavby, mrháme tu časem,“ říká Tomáš Klinecký.

Podle starosty je kapacita škol zásadním problémem posledních let a stavba nového pavilonu svazkové školy v Českém Brodě by situaci měla ulehčit. Nových 390 míst v regionu navíc nebude posledních. „Druhá část svazkové školy vznikne v Doubravčicích, tak bude dokonce 420 nových míst pro žáky. Původně za námi byli o něco pozadu, ale vzhledem k současnému zdržení budou pravděpodobně stavět téměř souběžně s námi,“ tuší Klinecký.

Nový pavilon bude součástí svazkové školy, druhá část vznikne v Doubravčicích:

Nový pavilon bude součástí svazkové školy, druhá část vznikne v Doubravčicích. | Video: Petr Procházka

Již dříve českobrodská radnice avizovala, že tato budova by měla být hotová o dva roky později. Obě školy dohromady pojmou 810 žáků. Ačkoliv půjde o dva objekty, fungovat budou společně pod jedním ředitelem s tím, že každá bude mít svého zástupce. „V Doubravčicích bude první stupeň, u nás druhý. Vždy dvě třídy v ročníku. V podstatě jsme sloučili více projektů, které obce plánovaly samostatně,“ dodal Tomáš Klinecký.

Na vzniku školy se podílí dobrovolný svazek obcí (DSO) Český Brod a Doubravčice. Z celkové ceny českobrodské části zhruba 350 milionů korun by 85 procent měla pokrýt dotace. Zbytek zaplatí Český Brod, Doubravčice a další obce z okolí, které se na projektu podílí, podepsaly s DSO rámcovou smlouvu o investičním příspěvku na stavbu budov a budou sem moci své děti zapisovat. Původním plánem bylo v Žitomířské ulici zahájit výuku 1. září 2025, se současným zdržením se to ale pravděpodobně nestihne.