VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho. Černokostelecko řeší nedostatek vody

Černokostelecko – Otočím kouhoutkem a voda teče. Voda z vodovodu však v poslední době není takovou samozřejmostí jak by se mohlo zdát. Je jí nedostatek a musí se s ní šetřit. Zákazy zalévání či napouštění bazénů se objevily na celém Kolínsku.

28.7.2017
SDÍLEJ:

Sucho. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Nedostatek pitné vody řeší také na Černokostelecku. Lidem vysychají studny a potíž je také s nedostatečnou kapacitou vodovodů. „Zásobování pitnou vodou je pro nás samozřejmě prioritou, přípravy na posílení kapacity zdrojů pitné vody jsme zahájili již v roce 2015,“ řekl starosta Kostelce nad Černými lesy Jiří Kahoun s tím, že před dvěma lety však nikdo nepočítal s tak dramatickým vývojem situace.

Možnosti, jak zvýšit množství pitné vody pro obyvatele města i zbytku regionu, jsou prý dvě. První z nich je vybudování přivaděče pitné vody z Vrchlice, druhým pak využití vrtů v bývalém černokosteleckém sanatoriu. V první řadě se v Kostelci a okolí hovoří právě o přivaděči z Vrchlice.  „Tento přivaděč mezi Červeným Hrádkem a Sobočicemi by měl posílit celkové množství vody asi o sedm vteřinových litrů na celkových 34 vteřinových litrů,“ řekl Jiří Kahoun.

Ten také prozradil, že celkové náklady na vybudování přivaděče by se měli pohybovat okolo 25 milionů korun. V současné chvíli je prý projekt ve stádiu územního řízení.

Investorem přivaděče je svazek obcí JEKOZ, který je dodavatelem vody nejen pro Kostelec, ale také pro Zásmuky, Nučice, Jevany, Olešku, Prusice a Výžerky.  „Nám by přivaděč vody hodně pomohl,“ přisvědčil starosta Zásmuk Josef Krombholz. Podle jeho slov je třeba přivaděč vybudovat co možná nejrychleji. „Studny lidem vysychají, za poslední dva roky se k vodovodu připojuje stále více obyvatel,“ vysvětlil. Samotné Zásmuky nemají regionu co se týká vody, co nabídnout. „Jsme na kopečku, všechna voda od nás odteče,“ dodal Josef Krmobholz.

Všechny obce svazku se podle jeho slov budou podílet na obnově vrtů v Nučicích a také oživení vrtů v Kostelci nad Černými lesy je plánem pro celý region.

Černokostelecko tak řeší problém společně. Zástupci obcí si uvědomují, že by bylo vhodné také vypracovat matematicko-dynamický model zásobování pitnou vodou. „Není totiž možné, pokud není dostatečně zajištěné zásobování stávajících odběratelů, připojovat další obce nebo průmyslové podniky,“ vysvětlil místostarosta Kostelce Jan Černý s tím, že model by měl stanovit možnosti zdrojů, jejich vydatnost, nutné investice do posílení s také stanovit možné limity pro budoucí rozvoj celého regionu.

Suché studny a nedostatek vody v přivaděčích však rozhodně není jen problémem Černokostelecka.

Tímto tématem se aktivně zabývají například ve Viticích a okolí. Starosta Vitic Luděk Urbanec se při zákazu zalévání a plnění bazénů potýkal s nevolí a nepochopením občanů Dobrého Pole. To je přitom jedinou obcí z Viticka, která je připojená na vodovod. Ostatní obce jsou stále ještě závislé na studnách.

Vyschlé studny trápí také Blinku, Hradenín nebo Poboří – tedy obce, které spadají do správy městyse Plaňany. Hlavně v Blince se tak začalo hovořit o možnosti vodovodu. „Technicky by to určitě šlo, otázkou je, kolik by to stálo,“ řekl Martin S. Charvát, starosta Plaňan s tím, že se problémem bude zabývat.

Kde se také šetří vodou?

 • Němčice – omezení užívání v letních měsících
 • Kouřim – omezení užívání pitné vody do 26. září
 • Zásmuky - omezení užívání pitné vody do 26. září
 • Velký Osek - omezení užívání v letních měsících
 • Krupá – omezení užívání v letních měsících
 • Jestřabí Lhota - omezení užívání v letních měsících
 • Dobré Pole - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Oleška – dočasné omezení užívání do 30. září
 • Kozojedy – dočasné omezení užívání do 30. září
 • Svatbín - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Jevany - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Kostelec n. Č. l. - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Nučice - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Prusice - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Štíhlice - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Výžerky - dočasné omezení užívání do 30. září
 • Vyžlovka - dočasné omezení užívání do 30. září

Autor: Lucie Mašínová

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení