Podle map, které experti vyhotovili, se dá předpokládat vysušování krajiny. Místostarosta Michael Kašpar řekl, že na kosení trávy, která v horku a suchu neroste, příliš neušetří, jelikož výrazně přibylo zalévání. „Květiny zaléváme denně, po městě jezdí zalévací stroj,“ řekl.

Péči dostanou potom nově zasazené stromy, vysvětlil místostarosta. „Nedávno jsme kupovali čtyřicet speciálních zavlažovacích vaků pro nejmladší stromky,“ poznamenal.

Speciální vak strom obejme a pojme až 200 litrů vody. „Poté celý týden uvolňuje vodu, v minulých dnech jsme je rozmístili k nedávno zasazeným stromům, ty usychají ve velkém,“ řekl.

Podobně jako v Kutné Hoře, i v Kolíně řeší problematiku opadávání stromů. Specifickým hlediskem je ale také finanční náročnost takového úklidu. „Vegetační období je posunuté, některé stromy začaly brzy opadávat. Nikdy jsme v létě nehradili úklidové firmě za úklid listí. V rámci naší smlouvy s AVE úklid listí vychází dráže než to zalévání,“ poznamenal místostarosta.

Vedení města také uvažuje nad tím, že by v některých zelených lokalitách, které jsou spíše určeny k odpočinku, by mohlo nainstalovat zavlažování trávníků. „Zatím nad tím pouze přemýšlíme. Podobné zavlažování funguje ve Vodním světě, kde ho nechala Správa městských sportovišť Kolín nainstalovat. Mají ale vlastní studnu. Tam trávník vypadá krásně,“ dodal Michael Kašpar.

Situace není lepší ani v sousední Kutné Hoře. „Tráva neroste, zalévat ji možné není, je všeobecně nedostatek vody,“ podotkl kutnohorský místostarosta Karel Koubský.

S tím podle jeho slov souvisí i kropení ulic, na které panují všeobecně dva názory: jak jinak, než že jeden je pro, další zase proti. „Někteří lidé volají, proč se nekropí ulice – jiní zase nadávají, proč se plýtvá vodou, když se stejně odpaří a nic to nepřinese,“ podělil se o svoji zkušenost.

Dopad na zeleň sucha mít budou, jak velký ale, se teprve zjistí, řekl Jan Jäger, který je jednatelem kutnohorských technických služeb. „Zatím je na takový odhad brzy. Snažíme se zalévat, ale řada rostlin bude zničená. Jaké následky to bude mít na trávníky a menší zeleň, se ukáže až později, zaručeně ale nějaké budou,“ vysvětlil.

Upozornil ale třeba také na to, že vzrostlejší stromy se extrémnímu teplu a suchu snaží bránit – a to sice tím, že shazují listí již nyní.

Problému se kutnohorská radnice ještě bude věnovat, naznačila Andrea Bodišová, vedoucí technického oddělení odboru investice. „V současné době se kontroluje stav zeleně, hlavně nové výsadby,“ řekla.

Otázkou také zůstává problematika sportovišť – hlavně fotbalová hřiště. Tomáš Frejlach, manažer fotbalistů kutnohorské Sparty, řekl, že co se týká situace trávníků na okrese, jsou dost často ve špatném stavu. Hřiště kutnohorské Sparty má ale štěstí v podobě Lorce, který pomáhá trávu zavlažovat. „Používáme na zalévání vodu z Lorce, takže velký problém nemáme. Je to ale horší situace, než byla v minulých letech,“ poznamenal.