„Sami naši studenti přišli s iniciativou na tuto soutěž, což mě potěšilo, s takovou aktivitou se málokdy setkáváme. Modely se mi moc líbí,“ uvedl ředitel školy Jindřich Synek.

Žáci základní škol si své modely sami představili. Nechyběly opravdu velmi zajímavé nápady jako dům pro sběratele aut, houpající se knihovna, jeden a půl kilometru vysoký mrakodrap v Dubaji coby jednou v budoucnu nejvyšší budova světa, zlatnictví ve tvaru diamantu ve výšce 85 metrů na vrcholu šikmé věže, nádraží celé na elektřinu kvůli ochraně životního prostředí, nemocnice ve tvaru vah, škola pro studenty programátorství, speciální objekt pro vyšetřování zločinů i několik pěkných obytných domů.

Jak vysvětlil hlavní organizátor soutěže, student třetího ročníku stavebnictví Petr Mäsiar, modely hodnotili jednak všichni žáci školy pomocí žetonů, tedy dalo by se říct něco jako Cena sympatie, a jednak odborná porota složená z vyučujících i studentů školy. „Hodnotilo se provedení, nápad a reálná proveditelnost. Pokud někdo použil nepovolené, nepřírodní materiály, stihla ho penalizace,“ popsal Petr Mäsiar.

Třetí místo od odborné poroty nakonec získal tým z 3. základní školy Kolín Michal Vojáček, Jiří Tichý a Petr Voňavka. Ti se kvůli jinému programu školy bohužel nemohli na vyhlášení dostavit, takže diplomy dostanou dodatečně. Druhé místo získala dvojice ze 4. základní školy Diana Bezmáková a Sophie Machová. Studenti střední stavební školy pro ně za odměnu připravili poukázky na pizzu. Zlatou příčkou se mohou pochlubit dvojčata Kateřina a Tereza Kukalovy, které si spolu s gratulacemi odnesly jako výhru vstupenky do kina. Sestry Kukalovy ovládly nakonec i hlasování studentů, od nichž dostaly nejvíce žetonů.

Celkem hlasovalo 203 žáků + čtyři učitelé, obytný dům sester Kukalových získal 106 hlasů. „Dohromady se přihlásilo 16 modelů, jeden se bohužel rozbil ještě dřív, než jsme si pro něj dojet,“ shrnul Petr Mäsiar.