VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti pomáhali s bojem proti rakovině prodejem květin

Kolín - „Kupte si kytičku, dnes je Květinový den," začínají milou konverzaci dvě dívky ze zdravotnické školy v Kolíně. Dvojice dívek tvořila jednu ze sedmnácti skupinek žáků z této školy, které dobrovolně v ulicích Kolína prodávali Měsíček lékařský, který je symbolem boje proti rakovině. V letošním roce byla sbírka zaměřená na prevenci nádoru plic.

16.5.2014
SDÍLEJ:

Kvítka na podporu boje proti rakovině se prodávala v mnoha městech v republice. Foto: Deník/ Lucie Mašínová

Zatímco Kateřina Janíková měla již s prodejem květinek zkušenost, její spolužačka Veronika Kočová prodávala v ulicích Kolína poprvé.

Kateřina tak mohla porovnávat. Předtím prý prodávala květiny v obci, kde bydlí a kam docházela na základní školu. Lidé si prý květiny kupovali hojně a dokonce si brali dvě nebo tři kytičky.

Včera dívky ulicemi Kolína procházely asi od půl deváté. Za hodinu stihly studentky prodat asi polovinu kytiček, které dostaly.

Reakce na jejich nabídku se však člověk od člověka různili. Zatímco někteří lidé se na milé oslovení od slečen ani nezastavili, jiní se alespoň omluvili, že u sebe bohužel nemají finance. Všechny reakce však samozřejmě také nebyly negativní. „Prodáváte kytičky? Tak si jednu vezmu," oslovila žena z jednoho z obchodů dívky sama od sebe. Kateřina s Veronikou se pak shodly, že pokud nabídnou květiny v některém obchodě, případně instituci, nikdy nejsou odmítnuté. V jednom bankovním ústavu si prý lidé nakoupili mnoho kytiček.

Obdobné to bylo v jedné z pekáren nedaleko Karlova náměstí. Prodavačka sice halekala, že kytičku již má, nabídku však neodmítly některé zákaznice.

„Lidé jsou většinou milí," shodla se děvčata a už zastavila další ženu. Ta nejprve tahala peněženku a poté, co si vyslechla, jaké je letošní tématické zaměření sbírky řekla: „To mi nemusíte říkat, já ji mám." Chvilku bylo rozpačité ticho. Pak teprve dívky za poděkovaly a nezapomněly dodat: „Alespoň víte, že peníze jdou na dobrou věc." Dodaly tak smutné chvíli trochu optimismu.

Pak se přiznaly, že tyto chvíle jsou smutné. „To už byla druhá paní, která nám řekla, že má rakovinu," řekla se smutkem v hlase Kateřina. Takové chvíle jim prý příjemné nejsou.

Chmury však za malý okamžik rozehnaly další ženy, které k dívkám přišly samy. Ihned se ptají po kytičkách a ihned si je také koupily. „Vy nemůžete rozměnit, tak já si skočím tady do trafiky a přijdu hned zpátky," vyřešila ihned situaci pohotová žena, která měla o kytičku a o to pomoci evidentní zájem.

A takové je to s prodejem kytiček, které mají symbolizovat boj proti zákeřné nemoci neustále. Některá setkání jsou milá a veselá, jiná sice milá, ale smutná.

Děvčata se shodla také na tom, že lidé akci znají a lhostejní k ní nejsou. „Hodně jsme prodaly také u nás na škole. Kupují si žáci i učitelé," vysvětlily, že ti, kdo chodí na zdravotnickou školu takovou akci vždy podpoří.

Celkem prý chodilo po Kolíně šestnáct dvojic a jedna trojice ze zdravotnické školy. Zbytek dobrovolníků, kteří se ujali prodeje pak dochází na kolínské gymnázium.

Studenti po Kolíně chodili s celkem třiceti pokladními vaky. Ty po ukončení sbírky převzala pošta, která je přeposlala na účet Ligy proti rakovině. Účelem sbírky byla nejen nádorová prevence, ale také zlepšení kvality života onkologických pacientů, podpora onkologické výchovy, výzkumu a vybavenosti onkologických pracovišť. V Kolíně tuto akci zajišťovala Krajská hygienická stanice Středočeského kraje s územním pracovištěm v Kolíně ve spolupráci s Oblastní nemocnicí Kolín.

Evropský kodex proti rakovině hlavní zásady a doporučení:

1. Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Nejste-li schopni přestat, rozhodně nekuřte v přítomnosti dětí.

2. Vyvarujte se obezity.

3. Denně vykonávejte nějakou tělesnou činnost.

4. Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích.

Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.

5. Jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo koncentráty, snižte spotřebu na dva nápoje denně, jste-li muž, a na jeden, jste-li žena.

6. Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvlášť důležité

je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.

7. Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby.

8. Ženy od 25 let by se měly zapojit do screeningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.

9. Ženy od 45 let by se měly zapojit do mamárního screeningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.

10. Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do screeningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.

11. Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.

Podle nejnovějších statistických údajů se onkologickým pacientem stane každý třetí občan České republiky a dva ze čtyř nemocných umírají…

Dodržováním jednoduchých zásad zdravého životního stylu však lze podle nejnovějších poznatků až 50 % všech onkologických onemocnění předejít!

Šíření zásad prevence rakoviny je naším hlavním cílem, pomozte prosím i vy…

www.denprotirakovine.cz

Autor: Lucie Mašínová

16.5.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 90denní zaměstnání, , První kontakt:, Lybavka Leonid, tel.: 773 666 707, , Náplň práce:, Stavební práce na panelovém domě, zateplování, penetrace., , Pracovní doba:, v rozpětí 7 - 17 hod.. Pracoviště: Sugus s.r.o. - brankovická, Brankovická, č.p. 1281, 280 02 Kolín 2. Informace: Leonid Lybavka, +420 773 666 707.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 20 900 Kč

Asistenti pedagogů Asistenti pedagogů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: daniela.dalecka@ossp.cz, , Náplní práce asistenta pedagoga je zejména spolupráce s učitelem na přímé výchovné a vzdělávací činnosti (nejen) u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, pomoc při komunikaci mezi učiteli a žáky a při komunikaci mezi učiteli a zákonnými zástupci žáků, individuální i skupinová podpora žáků při přípravě na výuku, u žáků se zdravotním postižením rovněž pomoc při sebeobsluze., , Nabízíme vstřícné a přátelské pracovní prostředí.. Pracoviště: Odborná střední škola podnikatelská kolín s.r.o., U Křižovatky, č.p. 262, 280 02 Kolín 2. Informace: Daniela Dalecká, +420 603 399 646.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 17 000 Kč

Instalatéři vodovodů Montér vodovodů pro Kolín. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Zašlete životopis na e-mail dana.horalkova@vodoskolin.cz., , Požadujeme: , Vyučen v oboru instalatér, nebo oboru příbuzném,, Řidič sk. B, , Bezúhonnost, , Práce v pohotovostním režimu, bydliště v Kolíně a okolí výhodou., , Nabízíme: , Ohodnocení v hodinové mzdě,, Stravenky, , Nástup - doba určitá, zkušební doba, po zapracování doba neurčitá., , Pracovní doba: 7 - 15 hod.. Pracoviště: Vodos, s.r.o., Legerova, č.p. 21, 280 02 Kolín 2. Informace: Dana Horálková, +420 321 737 173.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté Poradce pro rodinné finance. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá kolegu na pozici Poradce pro rodinné finance. , , Náplň práce: , - realizace smluvených schůzek s našimi klienty, které zajišťuje centrála společnosti , - spolupráce s analytickým oddělením , - nastavení optimálního portfolia klienta , - budování důvěrného vztahu s klientem , , Požadujeme: , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita nebo praxe v oboru , - pozitivní přístup k práci , - ŘP skupiny B , - licence PPZ od ČNB - výhodou , - výborné komunikační dovednosti , - uživatelskou znalost na PC , , Nabízíme: , - zajištěnou klientelu callcentrem společnosti , - zázemí pobočky a veškerý servis zdarma , - pravidelná školení a workshopy , - přátelský tým, který Ti se vším pomůže , - pro šikovné poradce možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut - kolín, Heverova, č.p. 249, 280 02 Kolín 2. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
5

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso

Ilustrační foto.

Díky penězům z dotace se obce zazelenají víc a lépe

KRÁTCE: V Českém Brodě začali likvidovat plevel jinak

Český Brod – Technické služby Český Brod začaly používat novou metodu likvidace plevele. Jde o likvidaci horkou vodou, která je ekologicky šetrnější než jedovaté chemické prostředky, které jsou nebezpečné pro své okolí.

Nehoda v Pňově si vyžádala dvě těžká zranění

Pňov – K těžké dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne v Pňově. Podle prvotních informací se tam srazila dvě osobní auta. 

KRÁTCE: Českobrodsko má nová protipovodňová opatření

Kolínsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kolínska.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT