První skupinu pátračů, se kterou jsme si popovídali, tvoří studenti Střední odborné školy stavební. Desítka žáků druhých, třetích a čtvrtých ročníků dostala za úkol zjistit detaily ze života šesti židovských dětí.

„Nejprve jsme se o projektu dozvěděli jako škola. Máme několikaleté projekty zabývající se obdobím holocaustu, naše škola se tematice věnuje. Navíc máme zkušenosti s umisťováním stolpersteinů," řekla zástupkyně ředitele Šárka Lindnerová. Stolpersteiny se rozumí pomníčky velikosti dlažební desky, které jsou umisťované do chodníků před domy, kde žili Židé.

Studenti připraví plakáty pro výstavu v synagoze

Skupina studentů Střední školy stavební v Kolíně pátrá po osudech židovských dětí.

Další krok byl nasnadě: s dějepisářkou Vlastou Nehasilovou vytipovat studenty, kteří by o tuto mravenčí práci pátrání v archivech měli zájem. A na studentech bylo vymyslet, jak toto téma zprostředkovat veřejnosti v zajímavé formě. „Židovská populace byla v Kolíně velmi rozšířená, po Praze největší. Zjistíme osudy židovských dětí, sepíšeme teoretickou práci a text rozdělený do bodů použijeme na výrobu plakátů, které vystavíme v kolínské synagoze," popsal výsledek jeden z pátračů, student stavebky Patrik Kučera.


Student také popsal úskalí pátračů po osudech. „Některé osoby byly dohledatelné lépe, jiné hůře, podle toho, jestli vlastnili nějaký obchod a podobně. Někde jsou matriční záznamy, jinde chybí. Podle toho se dá hledat v okresním archivu, případně v Praze," vysvětlil.

Překvapivě pomohl také dobový tisk, ještě překvapivěji potom tehdejší inzeráty. „Matka dětí, po kterých jsme pátrali, vlastnila obchod s textilním zbožím. Hledali jsme inzeráty, zda nenabízela nějaké zboží a podobně. Sloužilo to jako taková matrika," upřesnil Patrik Kučera.

Někdy se informace najít nepodařilo

Mravenčí práce na několik hodin ale neměla vždy kýžené výsledky. „Proseděli jsme hodiny nad starými novinami a našli jsme třeba jenom zmínku, že hledaná rodina zemřela," popsala Kateřina Pařízková svízelné situace. „Nebo jsme jenom našli parte, kdy se zvalo na poslední rozloučení. Člověk se dozvídal detaily, které musel propojovat do celku. Občas to je hodně propletené," vysvětlil její kolega Patrik Kučera.

Skupina studentů Střední školy stavební v Kolíně pátrá po osudech židovských dětí.Šestici dětí, po jejichž osudech mladí studenti pátrají, vybrali ve spolupráci s kolínskou historičkou Miroslavou Jouzovou.

„Obchodní akademie chtěla mít děti, které jejich školu navštěvovaly, to samé gymnázium. Protože nemáme takovou tradici, jsme škola novější, tak jsme vybrali ty, které Miroslava Jouzová považovala za nejdůležitější, nejvhodnější," vysvětlila učitelka dějepisu Vlasta Nehasilová.

Rodinná situace byla mnohdy komplikovaná a řada otázek zůstává nezodpovězených, ztracených v nemilosrdném toku času. „Matka dětí, po kterých jsme pátrali, měla prvního manžela, který vlastnil obchod. Během války na ní byl přepsán, nezjistili jsme ale proč. Manžel náhle zemřel, ona ovdověla, hned se vdala a s novým manželem měla dvě děti. Potom požádala, že chce prodejnu zrušit," popisoval rodinný příběh Patrik Kučera.

To ostatně dokazují inzeráty z dobového tisku. „Dokonce odevzdala i živnostenský list, když nemusela. Také nevíme proč, je to docela záhada," vyprávěla jeho kolegyně Kateřina Pařízková.

Rozhodování o osudech lidí je nepředstavitelné

Studentce Markétě Dostálové přišlo hrůzné, jak se rozhodovalo o osudech lidí. „Nezáleželo na tom, jestli byl člověk doktor, právník, nebo něco jiného, co umí, prostě šel do koncentračního tábora. Nikdo nemůže říct, že je někdo zbytečný. Takové rozhodování o osudech ostatních je naprosto nesmyslné," řekla.

Pátrače také překvapilo, že v této době nepomohly ani peníze. „Ani bohaté rodiny nevyvázly před transportem. I když měly peníze na to, aby odcestovaly, tak to nepomohlo," řekla studentka Nikola Machková.

Dlouhé hledání neveselých osudů studenty naučilo, že dnešní doba sice má svá úskalí, s tehdejší atmosférou se ale vůbec nedá srovnávat. „Vůbec si dnes nedokážeme představit, jak to tenkrát bylo hrozné. Můžeme být rádi, že žijeme v době, která je lepší než to, co zažily židovské děti," řekla studentka Kateřina Pařízková.

Přibude stolpersteinů, zasadí je do chodníků učni

Vedle pátrání po osudech dětí se ale studenti kolínské stavebky zúčastní pokládání nových stolpersteinů, tedy pomníčků ve formě dlažební kostky. Jak řekla Šárka Lindnerová, ty jsou již objednané a učni oboru zedník je budou umisťovat do vybraných lokalit.

Pomníčky jsou tradičně u domů, jejichž obyvatele tato tragédie zasáhla. „Lidé chodí kolem domů, kde Židé žili a netuší nic o tom, co se tam vlastně stalo," uzavřeli studenti náš rozhovor.