Ani letošní rok nebyl výjimkou, slavnostní náladu potrhly již od dopoledne stánky řemeslného trhu rozmístěné na ploše centrálního náměstí, na přistavenou plošinu kamiónu pak před sedmnáctou hodinou podvečerní vystoupal dětský pěvecký sbor 4. základní školy vedený Lenkou Dvorníkovou, aby večer zpříjemnil zpěvem.

Jejich kolegové z 5. základní školy se zase podíleli na výzdobě obřího smrku, který darovala paní Poláčková ze své zahrady. „Je to jedna z příjemných povinností,“ začal svoji řeč starosta města Vít Rakušan, který popřál všem příjemné Vánoce.

O nadcházejícím adventu hovořil i farář Libor Bulín, po rozsvícení stromku se ještě starosta zmínil o výtvarné soutěži z níž obrázky ozdobily stěny návěsu a o jejichž vítězích budou informovány jednotlivé mateřské i základní školy.

Pak už se stovky lidí rozcházely – někteří domů, jiní k pochutinám či horkým nápojům ke stánkům a další ke keramickému betlému z dílny kolínského výtvarníka Pavla Rajdla, který našel své místo pod vánočním stromem.

Jako podstavec mu slouží kovová schránka určená vánočním přáním a připomínkám k městskému úřadu, která nahradila dřevěnou bednu vyrobenou z volební urny. „Na tohle sem táhli ten kamión, já myslel, že to bude tříhodinová show,“ kritizovala jedna z místních, věčně nespokojených, postaviček.

ZDENĚK HEJDUK