Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatováclavské střelecké slavnosti se i přes špatné počasí vydařily

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Soutěž ve střelbě historickou kuší nebo z ručnic, kde střelci pálili na keramiku a na vyřezanou siluetu dravce. Tedy kdysi tolik oblíbené střílení Ku ptáku.

26.9.2010
SDÍLEJ:

Svatováclavské střelecké slavnosti v Českém BroděFoto: DENÍK/Michal Bílek

Tak vypadal první ročník Svatováclavských střeleckých slavností, kterého se zúčastnilo 22 střelců s mezinárodní účastí a okolo stovky návštěvníků.
Počasí však příliš nepřálo, což byl, podle jednoho z organizátorů Martina Semráda, i důvod nižší účasti proti loňskému nultému ročníku.


„Mě a mého kamaráda vždy zajímala střelba z historické kuše a když se naskytla možnost získat tento parkán, rozhodli jsme se k pořádání soutěže v duchu střeleckých slavností,“ nastínil Martin Semrád, člen Bratrstva střelcuov miesta Český Brod a zároveň jeden z organizátorů.

Kromě soutěže byl připraven i doprovodný program pro děti i dospělé. Malí i velcí návštěvníci si mohli například vystřelit z malé kuše nebo si prověřit své znalosti v historickém kvízu. Poslechnout si dobovou hudbu v podání středověkých hudců MCE z Brna, shlédnout představení loutkového divadla v podání místního souboru Brodivadlo, nebo jen tak posedět a opéci si špekáčky.

Na soutěž se sjeli střelci i návštěvníci ze širokého okolí. Jedním z nich byl i Václav Sloup z Roztoků u Prahy, který se stal zároveň vítězem střelecké soutěže.

„Byli jsme tady už v loni, a protože nás to baví, přijeli jsme i letos,“ uvedl Václav Sloup.

Letos poprvé slavnosti navštívila i Darina Kynychová z Prahy, která má poblíž chalupu. „Děti si zasoutěžily v rébusech, v hádání středověkých věcí a ve střelbě z malé kuše. Dostaly středověký groš a moc se jim tu líbilo,“ řekla maminka dvou dětí.

Jiří Líbal a Pavel Mrázek z Českého Brodu byli s dětmi na slavnostech již v loni.

„Soutěžit budou ale jenom děti, my bychom to asi nezvládli,“ upřesnili.

V soutěži samotné nejprve stříleli všichni střelci, kteří byli přihlášeni. Šest nejlepších z prvního kola následně stříllelo na trámek se siluetou přesýpacích hodin a závěrem se tři nejlepší střelci utkali ve střelbě na malovaný terč.

„Aby tato střelba nebyla tak jednoduchá, střílí se po jedné šipce v sedě ze stoličky,“ upřesnil organizátor Martin Semrád s tím, že do semifinále se prostříleli i střelci z Německa. Nepřijeli pouze Italové, kteří také účast přislíbili.

„Nevíme proč, ale pravděpodobně kvůli počasi. Máme repliky zbraní opravdu jako z 15. nebo přelomu 16. století a tím vlhkem velmi trpí, tak zřejmě nechtěli riskovat,“ ukončil Martin Semrád.

Místo konání střeleckých slavností, parkán městských hradeb, nebylo zvoleno náhodně.
Právě na parkánech městských hradeb hrdé měšťanstvo tyto střelby provozovalo a není bez zajímavosti, že o takovém střílení v Českém Brodě se zmiňují i některé historické písemné záznamy z přelomu patnáctého a šestnáctého století.

Cílem Svatováclavských střeleckých slavností je navázat na staré kulturní tradice našich předků a obnovení kdysi tolik oblíbené soutěžní střelby z kuše. Organizátoři i návštěvníci se již teď těší na další ročník.

Autor: Lenka Brandová

26.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení