Na jednání zastupitelů se to obešlo bez jakékoli rozpravy či debat. Pouze Luděk Jeništa (STAN) polohumorně (ale i zpola vážně se zjevnou narážkou jak na jednací řád, tak i na dřívější debaty o hlasování krajských zastupitelů o věcech týkajících se měst a obcí, kde sami působí) nadnesl jistou míru pochybnosti, zda může zvednout ruku pro. „Předpokládám, že když ulevíme kraji, se tím nedostávám do střetu zájmů,“ konstatoval.

Ilustrační foto.
Cerhenice budou mít vlastní základní uměleckou školu

Kraj patří mezi významné zřizovatele ZUŠek, když jich řada funguje jako jeho příspěvkové organizace (jsou ale i jiní zřizovatelé včetně měst). Už v minulosti krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN) Deníku vysvětlil, že spojení uměleckých škol s městem, kde působí, má logiku: zatímco ke kraji mají daleko, velmi úzce spolupracují jak s místní kulturní sférou, tak se samosprávou organizující kulturní vystoupení na různých akcích. S místní radnicí ostatně vedení ZUŠ bývá v těsném kontaktu i kvůli řešení záležitostí technického charakteru: obyčejně totiž umělecké školy působí v objektech pronajatých od města.

Škola i s budovou bude patřit městům 

To jsou podle radního důvody, proč zástupci kraje s městy i obcemi začali jednat „o „převedení zřizovatelské role se vším všudy“, přičemž i veškerý majetek je převeden z vlastnictví kraje na školu – a ta se nyní převádí pod město.

Schválená trojice Vlašim – Uhlířské Janovice – Pečky jsou podle Váchových slov „ti nejaktivnější, kteří projevili zájem a šli tomu naproti“. Připomněl, že další převody ZUŠek už jsou prakticky domluvené: v září nebo v říjnu by krajské zastupitelstvo mělo schvalovat Benátky nad Jizerou, Mladou Boleslav a Poděbrady. Se zástupci dalších samospráv chce kraj dále jednat – už ale počká na nové reprezentace vzešlé z komunálních voleb v září.