ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Městská policie v Kolíně se tak podle ředitele strážníků Viktora Prokeše musí vydat cestou represí. „Domluva v tuto chvíli už nic nevyřeší. Už byl dostatek času, aby to vešlo v obecné povědomí, že tady taková povinnost je,“ poznamenal Viktor Prokeš.

V Kolíně zatím řešili případů jenom několik. „Byly to tři případy. Řešíme to oznámením buď dle zákona o veřejném zdraví, nebo o krizovém řízení,“ popsal šéf kolínských strážníků. Ti tedy nedávají pokuty, ale informují buď hygienu, nebo obec s rozšířenou působností, kdy se tím zabývá přestupková komise. „Jednalo se například o člověka, který chodil bez roušky v obchodním centru. Další takový případ byl na ulici,“ odpověděl Viktor Prokeš na otázku, kde hříšníci chodili bez roušky.

Strážníci, pokud narazí na někoho bez takové ochrany, ho upozorní, že je nutné, aby roušku nosil, aby měl zakrytý nos a zakrytá ústa. „Pokud člověk nerespektuje upozornění, že nemá roušku, tak se dopouští navíc přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ podotkl Viktor Prokeš.

Nejhorší situace byla na začátku tohoto opatření, lidé si pomalu zvykají. Často třeba o povinnosti nosit roušku nevěděli senioři, kteří od strážníků často tuto pomůcku dostali. Podle šéfa městské policie ale lidé měli dostatek času, aby se s nařízením seznámili. Kdo přesto stále roušku nenosí, tam prý už domluva jen těžko pomůže.

„Budeme se přiklánět k větší represi, aby se vymýtilo, že lidé nebudou roušku nosit. Nastávají situace, kdy nepřizpůsobiví občané, třeba jako drogově závislí, porušují nařízení a shlukují se, konzumují na veřejnosti alkohol, to jsou takové nejčastější případy,“ vysvětlil Viktor Prokeš. Strážníci se soustřeďují na kontrolu exponovaných míst ve městě. „Okrajové kontroly děláme namátkou,“ zmínil.

Naopak na tyto problémy si vůbec nemůžou stěžovat strážníci v Českém Brodě, řekl jejich velitel Jan Svoboda. Strážníci nemuseli dosud dát žádnou pokutu. „Na začátku byli většinou lidi ukáznění, kde ne, tam jsme to řešili domluvou. Teď roušky všichni nosí,“ řekl. Neřešili ani žádné problémy spojené se skupinami lidí, které jsou v jiných městech vnímány jako problémové. „Osoby bez přístřeší roušky u nás nosí,“ podotkl Jan Svoboda.

Byla by ale chyba myslet si, že se nutnost upozorňovat lidi na platná opatření týkala pouze měst. Problematikou se museli zabývat například také obecní policisté ve Velkém Oseku. „Za celou dobu, co jsou platná nařízení, řešili strážníci podobné případy asi ve dvou případech,“ řekl velkoosecký starosta Pavel Drahovzal.

Problém byl hlavně s mladšími ročníky, kdy mladí nenosili roušky a scházeli se ve větším počtu, než to aktuálně dovolovalo nařízení vlády. „Obecní policie je vykázala a nařídila jim nosit roušku, což se stalo a rozešli se,“ podotkl. Případy, kdy by někdo opakovaně neposlechl, ale nepamatuje. „U nás se nařízení dodržuje, nepotkal jsem nikoho bez roušky,“ podělil se starosta Pavel Drahovzal o svoji zkušenost.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník