V Kolíně budou o přízeň obyvatel usilovat tradiční strany, ve dvou předchozích komunálních volbách úspěšné hnutí i zcela nové volební sdružení.

„Kandidátka je hotová, teď se dolaďuje pořadí kandidátů,“ potvrdil současný starosta Vít Rakušan, který opět v pozici lídra povede do voleb Změnu pro Kolín. „Osm let stojím za našimi úspěchy i neúspěchy, tak budu naši práci obhajovat i reagovat na útoky, které jistě přijdou,“ podotkl Rakušan.

Podle jeho slov je kandidátní listina Změny pro Kolín silná, jsou na ní osoby tradičně spojované s tímto sdružením, několik nových jmen i řada náhradníků. „Za nejcennější považuji, že za osm let nikdo neodešel, nikdo nebouchl dveřmi,“ dodal starosta Kolína.

Volební program má už Změna pro Kolín také hotový. „Připravuje se nám celkem dobře, když jsme osm let na radnici,“ poznamenal Rakušan. Jedním z hlavních témat bude doprava a parkování.

Že jde o palčivý problém, dokládá fakt, že řešení stejné problematiky vidí jako prioritní ve svém programu také ODS. „Kandidátku máme takřka hotovou, řeší se už jen jedno jméno. Lídrem bude lékař Milan Rak,“ uvedl předseda místního sdružení Martin Smetana.

Ilustrační foto.
Jsou města na Kolínsku zelená? Rozdíly jsou propastné

Definitivní podoba kandidátní listiny ČSSD bude sestavena na schůzích místní organizace v průběhu května a června. „ČSSD půjde do voleb samostatně a jako politická strana, která se na komunální úrovni zaměří na témata opomíjená současným vedením města. Těmi jsou občanská solidarita, kultura politického dialogu mezi radnicí a občany, využití potenciálu města jako významného historického a rekreačního centra regionu, zlepšení občanských služeb zejména pro starší generaci a handicapované,“ popsal za kolínskou ČSSD Václav Drška.

I sdružení Kolíňáci má podle slov Borise Jančáka kandidátku v zásadě hotovou. „Máme kolem 35 členů, takže na 27 míst kandidátky máme dostatek lidí,“ shrnul Boris Jančák s tím, že kandidátku a program zveřejní po třetím červnovém víkendu. Podobně je na tom také ANO, které kandidátku dokončilo nyní čerstvě a program podle slov Františka Martínka dotváří.

KSČM podle Martina Škorpíka zatím kandidátku ještě zcela hotovou nemá, jedná s jednotlivými kandidáty. Hotovo by mělo být cca za dva týdny. „K hlavním tématům volebního programu budou patřit rekonstrukce městského majetku od budov až po komunikace,“ shrnul Martin Škorpík, který bude lídrem kandidátky.

Ve městě vzniklo i zcela nové volební sdružení Dobrá volba pro Kolín, v němž je například současný místostarosta Tomáš Růžička nebo lékaři Václav Navrátil a Lukáš Wagenknecht. Lídrem bude s největší pravděpodobností Tomáš Růžička. K prioritám sdružení by měl patřit obchvat. 

Architekt města Kolína David Mateásko
Architekt: Zeleň ve městech má mnoho hledisek. I "obyčejnou“ krásu
Noc kostelů, ilustrační foto.
Kostely nabídnou návštěvníkům jedinečné noční zážitky