„Vznik Československa byl nepochybně jednou z nejvýznamnějších událostí v dějinách naší země ve dvacátém století. Zásadním způsobem ovlivnil změnu vnímání naší země ve světě a ovlivnil myšlení a názory mnoha generací jejích obyvatel. Osobně toto výročí vnímám jako oficiální veřejné téma,“ uvedl ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink.

Společně s kolegy připravil v letošním 'osmičkovém' roce několik tematicky zaměřených výstav. Aktuálně se ve Veigertovském domě v Kolíně a v Podlipanském muzeu v Českém Brodě konají výstavy k výročí konce první světové války a vzniku Československa.

Oslavy stého výročí republiky připravily mnohé obce na Kolínsku, nejbohatší z nich se ale uskuteční přímo v Kolíně, a sice hlavně v týdnu od 22. do 28. října. „Nejvíce se těším pravděpodobně na slavnostní derniéru zmiňované výstavy v Kolíně, kterou jsme naplánovali přímo na 28. říjen. Při této příležitosti v našem muzeu proběhne speciální komponovaný program,“ naznačil Vladimír Rišlink.

Setkání u příležitosti významného historického milníku se konala již minulý víkend v Kouřimi při Snu noci kouřimské, ještě dříve se slavilo například v Mančicích a Radovesnici I, kde to organizátoři shodně spojili s kulatými narozeninami místního sboru dobrovolných hasičů.

Zlaté pondělí

„My se těšíme na pondělí 17. září,“ hlásil starosta Bečvár Jan Uher, pod jehož správu patří i Červený Hrádek. Právě tam budou pokračovat v letité posvícenské tradici a tentokrát ji rozšíří o výročí české státnosti. „Na zlaté pondělí nechodíme do práce, ale všichni slavíme. Letos dojdeme v průvodu od restaurace do asi půl kilometru vzdáleného háječku uctít oběti padlých v první světové válce a zasadíme lípu. Pak se už nás čeká zábava s hudbou a tancem. Už jako malý kluk jsem si to užíval a recitoval básničky,“ přiblížil s úsměvem Jan Uher.

V říjnu by rád zasadil pamětní lípu také v Bečvárech, zřejmě pod zdravotním střediskem. A stejný záměr hodlá v Lošanech i Lošánkách konkrétně 27. října zrealizovat také další starosta Miroslav Jelínek. „Spojíme to se setkáním pro děti na hřišti a lampionovým průvodem k pomníku padlých,“ doplnil.

Jak se zdá, vrostlé sazenice českého národního stromu by se daly považovat za velmi žádané. „Lípy srdčité jsou akční zboží už od jara,“ potvrdil Vojtěch Varga, vedoucí střediska okrasných školek ve Školním lesním podniku v Kostelci nad Černými lesy. „Obce si je objednávají nejčastěji v cenové relaci od 1500 do 5000 korun,“ zmínil.

Jiné starosti

Ne všude jsou však oslavy stého výročí založení Československa na prvním místě. Třeba v Klášterní Skalici je samozřejmě zaregistrovali, ovšem nyní dostalo přednost dokončení tlakové kanalizační sítě. „Necháme si to na květen příštího roku. Našli jsme dobovou fotografii, kdy se u nás 16. května 1919 sázela Lípa svobody, takže se to hodí. Vždyť v současné době máme jiné starosti a navíc rozkopanou obec,“ vysvětlil starosta Jaroslav Lukeš.

Ve Ždánicích se nad uspořádáním nějaké 'republikové akce' ještě musí poradit zastupitelstvo a konkrétní plány zatím nemají ani ve Stříbrné Skalici. „Věnce určitě položíme, to tradičně děláme, ale nic většího asi organizovat nebudeme. Teď se spíš soustředíme na komunální volby. Ovšem je možné, jestli to dobře dopadne a my si trochu oddychneme, že se pak ještě do něčeho narychlo pustíme,“ předeslal skalický starosta Jiří Procházka.

Soutěž s Deníkem Jste hrdí na naši vlast? Deník pro vás připravil unikátní soutěž. Popřejte naší zemi a vyhrajte limitovanou edici porcelánu od největšího českého výrobce. Přání o maximální délce 500 znaků posílejte do 20. října na e-mailovou adresu: republika@vlmedia.cz.