Ty se ale neomezují pouze na svůj region. „Ročně pořádáme tři nebo čtyři výstavy a jezdí sem lidé z celé republiky,“ říká předseda chovatelské organizace Jiří Král a hned dodává, že je trh vyhledávaným místem. „Od dubna do května tu máme každou neděli šest až sedm tisíc lidí,“ vyčíslil.

Pavel Jůza, který bydlí nedaleko trhu, si však stěžuje, že v nejnavštěvovanějších měsících, tj. od dubna do května, není možné projet Štítary.

Auta prý parkují všude možně, jelikož kapacita parkoviště u trhu jednoduše nestačí. Někteří návštěvníci se podle něj chovají jak vandalové a zůstává po nich značný nepořádek. „Uklízet se začalo nedávno a ještě ne všude,“ dodává Pavel Jůza a zároveň říká, že se na trhu prodává tolik jiných věcí, až jsou zvířata v menšině. Jiří Král se hájí tím, že na kontrolu přišel odbor životního prostředí a stav shledal vyhovujícím. „Zařizujeme úklid nejen v areálu, ale dokonce okolo něj, a průjezdnost obstarává bezpečnostní služba,“ tvrdí organizátoři.

V bojích za zrušení trhu lze postupem času vypozorovat klesající snahy ho úplně eliminovat, ale spíše se s organizátory dohodnout na lepším dodržování pořádku. „Nevadí mi trh jako takový, pouze bezohledné chování návštěvníků,“ říká Pavel Jůza. Jenže to se těžko změní.

Jakub Šťástka