Poklidná vesnička nedaleko Kostelce nad Černými lesy se těší z jarního sluníčka, starší muž sází na zahrádce růže, mladá maminka s děckem a pejskem vyrazila na procházku do přírody. Najednou vidí na obloze vrtulník. „Neoznačený, vojenský,“ tvrdí místní. Následuje střelba. Pár jednotlivých výstřelů, pak dávky. A střely letí přímo na vesnici.

Scéna jako z akčního filmu se prý před pár dny opravdu na Kolínsku stala. Na tom řada očitých svědků Štíhlic trvá. A to ještě nemělo být zdaleka vše.
Podle jejich shodných výpovědí následovalo řinčení okenního skla a nárazy nábojů do zdi bytovky.

Zvláště muž na zahrádce měl určitě důvod úplně zkoprnět. O pár desítek centimetrů ho prý totiž minula palba, dávka nábojů rozryla trávník. „Kulky mi svištěly nad hlavou,“ popsala zase mladá maminka.

Všichni místní se bojí uvádět svá jména, ale na tom, že nejde o žádné blouznění, trvají jednomyslně. Zburcovali dokonce policii v Kostelci.
„Okamžitě jsem volal policii. Nejdřív nevěděli, jestli se nám to třeba jen nezdálo, ale v mžiku se palba ozvala znovu,“ líčí další muž. „Vrtul〜ník tu vídáme často, většinou v pondělí. V lese nejspíš trénují přistávání. Tohle vypadá na dávky ze samopalů, odhaduji vojenskou ráži,“ dodává na základě nalezené kulky.

Rýhy po údajných zásazích střelnou zbraní na bytovce ukazovali místní i reportérům Kolínského deníku.

Ani policisté nevzali věc na lehkou váhu a do vesničky vyrazili s plnou parádou. „Večer byla vesnice plná policajtů s hledačkami a byli tu pak ještě asi po dva dny,“ uvedla další obyvatelka Štíhlic.

I její sousedé přikyvují a potvrzují, že střelbu také slyšeli. Ale mluvit naplno se většinou bojí. „To jsou vojáci… ne, ne, do toho se plést nebudu…,“ říká náhodně oslovený muž.

Ještě méně hovorná byla žena, která nechávala zasklít rozstřelené okno. „Ta střelba? Ne, o tom nebudu mluvit,“ zabouchla vystrašeně dveře .
Sami obyvatelé se ale obracejí na vedení obce. Samozřejmě je zajímá, o co šlo. Výjimkou není ani štíhlický starosta Josef Hrdlička „Osobně jsem se obrátil na policii v Kostelci. Nikdo mi nic nedokázal říct. Akorát vím od lidí, že v blízkosti obce měl na louce přistát vojenský vrtulník. Pak zazněla střelba a jedné paní to prostřelilo okno,“ popsal starosta. Podle jeho slov ho mrzí, že nikdo z kompetentních lidí nedokázal říct, co se stalo.

Popisovanou událostí se podle našich informací opravdu policie zabývá. Proto nás zajímalo její stanovisko. „Mohu pouze potvrdit, že případ nám byl opravdu oznámen a nyní se celá událost prošetřuje,“ uvedla Petra Čimová z kolínské policie.

Ministerstvo obrany, respektive vojenská policie, není o mnoho sdílnější. „Vojenská policie provádí na požádání Policie České republiky v této věci pouze dílčí kroky. Bližší informace tedy může poskytnout právě jen policie,“ uvedl Jan Čermák, tiskový mluvčí vojenské policie.

Zjednodušeně řečeno, občané Štíhlic se od nikoho zatím nedozví, co se vlastně stalo a proč v jejich obci létaly ostré kulky. Oficiální zdroje mlčí. Proč? To si může každý jen domýšlet. Alespoň zatím.

Jana Martinková, Zdeněk Holeček