Škola má totiž nyní k dispozici auto, které je zároveň velmi unikátním výukovým nástrojem. Jde o devítimístný osobní mikrobus Mercedes Benz, který úspěšně vysoutěžila v rámci projektu Implementace krajského akčního plánu II Středočeského kraje. Vůz je opatřen vnitřní přestavbou zadní části a vybaven mobilním solárním panelem a spoustou dalších technických vychytávek. Díky této vnitřní přestavbě umožňuje různé využití.

„Budeme s ním přepravovat mobilní dílnu pro elektrikáře a realizovat ukázky řemesel přímo v partnerských základních školách,“ uvedl Synek a doplnil, že vůz disponuje i speciálním mobilním výukovým panelem, který umožní demonstrovat fungování fotovoltaiky, kamkoli pojede.

Ilustrační foto.
Z hodiny matfyziky do laboratoře kyberklonů. Jaká bude škola za sto let?

„Získáváme tak zkrátka nejen bezpečný a velkokapacitní dopravní prostředek, ale také unikátní výukovou pomůcku, která skvěle poslouží nejen našim studentům a učňům, ale také žákům mnoha partnerských základních škol po celém okrese,“ dodal ředitel.

Právě pro žáky základní škol pořádá "stavebka" řadu bezplatných zájmových kroužků. Pro ty největší nadšence je kroužek Elektrotechnika není věda. Velkému zájmu se těší také Řemeslo má zlaté dno. Oba probíhají v nové, speciálně vybavené elektrolaboratoři. Do ní se spolu se studenty chodí učit také žáci základních škol třeba na hodiny fyziky či pracovních činností.

Komunitní MakerSpace centrum na Střední průmyslové škole strojírenské v Kolíně.
Střední průmyslová škola strojírenská otevřela komunitní MakerSpace centrum

SOŠ a SOU stavební v Kolíně má už víc než čtyřicetiletou tradici zaměřenou na kvalitní studium pro praxi a podporu těch nejatraktivnějších řemesel. Základní vizí rozvoje školy se v posledních letech stala modernizace výuky a právě důraz na nové technologie.

Škola vychovává elektrikáře, klempíře, malíře, truhláře, instalatéry, tesaře a zedníky. A pro ty, kteří chtějí získat maturitu, má připraveny studijní obory Stavebnictví se zaměřením na design interiérů, pozemní stavitelství nebo stavební obnovu a Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. A také jedno dvouleté nástavbové studium s maturitou - obor Podnikání.