V kategorii pozemních staveb si vavříny vítězství odnesla stavba Rezidence Street Kolín, tedy bytového komplexu, který vyrostl na místě někdejšího areálu technických služeb na rohu Václavské a Kmochovy ulice. Stříbrnou příčku obsadila rekonstrukce pivovaru v Malešově a bronzovou nové nákupní centrum Stará plynárna v Kolíně.

V dopravních stavbách s velkým náskokem vyhrála revitalizace teras za Městským společenským domem v Kolíně, na druhém místě skončilo parkoviště u hlavního nádraží v Kolíně a na třetím pak hřiště mezi ulicemi Rimavské Soboty a Bezručova v Kolíně.

V kategorii bezbariérových staveb soutěžily nakonec tři stavby. Barbora Suchá, ředitelka obecně prospěšné společnosti s celorepublikovou působností NIPI bezbariérové prostředí, totiž přihlášené stavby vzala velkým sítem a podle jejích slov většina měla chyby v provedení. „Chyběly například nájezdy, parkovací místo, byly tam výškové rozdíly, nebyla správná šířka vodicích pásů apod. Takže nakonec zůstaly jen tři stavby, za ně mohu s čistým svědomím říct, že jsou opravdu bezbariérové, odpovídají vyhlášce - Radim přístavba výtahu obecní úřadovny, seniorcentrum na Husově náměstí Kolín a nákupní centrum Stará plynárna Kolín,“ popsala Barbora Suchá. První místo obsadilo seniorcentrum, druhé Stará plynárna a třetí výtah v Radimi.

Letos poprvé se volila nová kategorie ekologická stavba. „Proto jsem si také na poznámky vzal zelený blok,“ zavtipkoval Aleš Zahajský, který celé zasedání řídil. Radní Středočeského kraje Martin Herman, který se zasedání poroty zúčastnil, připomněl přínos faktu, že se letos hodnotí nejen funkčnost, ale i ekologická stránka, jejíž význam se bude budoucna zvyšovat. Zlatou příčku má nakonec rozhodnutím porotců v kategorii ekologická stavba rekonstrukce pivovaru v Malešově, stříbrnou pozici obsadila revitalizace teras za kolínským společenským domem a třetí „na bedně“ skončilo hřiště u ulice Rimavské Soboty.

„Možná někoho trochu překvapí ekologická kategorie u pivovaru, ale je to na místě. Co ze země vzejde, to se tam zase vrátí, navíc malešovské pivo je podle našich informací bez chemických přísad,“ komentoval průmyslník Pavel Kolář, prezident obchodního grémia. „Na výsledku hlasování je vidět profesionalita porotců,“ dodal.

Do Kolína se na zasedání poroty přijel podívat i čestný prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Somr. „Když jsem už před lety viděl spolkovou činnost v Kolíně, řekl jsem si, to je přesně to, co se má podporovat. Doba ukazuje, že je třeba, aby lidé byli aktivní a nenechali si od nikoho příliš diktovat, je dobře, že takového vlastní aktivity existují,“ řekl Zdeněk Somr.

Společně s hlasováním o letošní stavbě roku oslavil životní výročí také hlavní organizační duch akce Aleš Zahajský. „Ve stavařině jsem už 45 let, 25 roků se pohybuji kolem stavby roku. Když to sečtu, tak je to 70 let. To je dost na to, že je mi teprve šedesát,“ smál se.

Po hlasování o Stavbě roku bude následovat generální obřad, pravděpodobný termín je 3. května. Zhotovitel, projektant a technický dozor oceněných staveb tam převezmou certifikáty a budou moci zapózovat před fotoaparáty se soškou kolínské vodárny podobně jako herci pózují se svými Oscary.