VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba haly se nejspíše zdrží. Současný projekt je drahý

Kolín - Extrémně drahý. Tak byl podle vedení města vyhodnocen projekt na multifunkční sportovní halu. Potvrdil to Vít Rakušan, kolínský starosta. „Nechali jsme projekt vyhodnotit dvěma na sobě nezávislými projektovými kancelářemi," řekl.

17.3.2013
SDÍLEJ:

Původně plánovaná multifunkční hala v KolíněFoto: repro

Projekt sportovní haly, na který už je vydané stavební povolení, tak dost možná dostane červenou. Bude jej teprve projednávat městská rada, starosta má ale jasno. „Podle mého názoru si Kolín nemůže za takových podmínek halu dovolit," uvedl Rakušan.

Náklady na projekt se pohybují okolo částky 100 milionů korun, kterou projektové kanceláře označily za neúměrně vysokou. Podle jeho slov ale projektanti uznali, že hala je architektonicky líbivě vyřešena a má zajímavé ztvárnění. Přesto ale naráží na nutnost astronomických investic.

Dalším problémem je pak využitelnost kolínskými sportovními týmy. „Máme tu krásný projekt, ale nikde není dáno, jakým způsobem by ho využívaly místní týmy a zda by pro ně hala nebyla příliš drahá," řekl starosta.

Prý by tak hrozil velmi reálný scénář, že by vyrostla drahá hala, kterou by si ale týmy nemohly dovolit, a ve výsledku by tak zůstaly trénovat po tělocvičnách základních škol, jak tomu je nyní.

Problém souvisí prý s tím, že neexistuje jasná představa, jak moc by hala zatížila městskou kasu. „Neexistuje rozbor, kolik by stálo takovou halu provozovat. Musíme udělat nový projekt s jasnými čísly, rozjet se po republice, hledat příklady dobré praxe," řekl Rakušan.

Prý se počítá s tím, že na sportovní halu bude doplácet, jedná se ale o to, jak moc velká taková částka bude. „Je rozdíl, jestli bychom na ni za rok dávali 6 milionů, nebo jeden milion," podotkl.

Sportovní komise: Hlavně nespěchat

Hala v současné podobě by podle vedení města nemusela ani vyhovovat kolínským sportovcům, pro které je určena. „Sportovní komise nás překvapila, když nám řekla, že s nimi nikdo projekt nekonzultoval. Kluby halu sice chtějí rychle, na druhou stranu její stavbu nechtějí uspěchat," řekl starosta.

Jeden z problémů je podle starosty Víta Rakušana ten, že pokud by se v hale hrál prvoligový basketbal, směly by být na podlaze haly namalované jen tři lajny. Další sporty by tak nemohly mít vyznačena svá sportoviště. „Co by na to řekl volejbal, házená a další?" poznamenal starosta.

Současná podoba projektu například podle vedení města nepočítá s přehrazením plochy takovým způsobem, aby na ní mohlo trénovat více týmů najednou nebo se odehrávat více akcí, aniž by se navzájem rušily. „Projekt byl dán na stůl a nikdo ho se sportovní komisí nekonzultoval. Já proto říkám, že to chce nový projekt," řekl starosta.

Vířivka v hale? Kousek od ní je Vodní svět

Stavbu haly odsouhlasili občané Kolína v anketě. Vedení města se ptalo, zda si občané halu přejí a kde by podle jejich slov měla stát. Vyhrála oblast u Vodního světa. „Projekt počítá i s vířivkou a saunou. Je ale nesmysl toto stavět ve sportovní hale, když deset metrů vzdušnou čarou je nový Vodní svět," podotkl starosta.

Podle jeho slov může Kolín jen závidět sousední Kutné Hoře. „Tam výstavbu haly v podstatě sponzoruje bohatý mecenáš z podnikatelského sektoru, který nejen sponzoruje stavbu, ale bude se podílet i na jejím provozu. Nikdo takový v Kolíně ale není," poznamenal.

Určité rozpaky vzbuzuje i problematika s parkováním. Parkoviště sotva stačí pro návštěvníky Vodního světa, další automobily směřující do sportovní haly by tamější lokalitě pořádně zatopily. Jak již dříve poznamenalo vedení města, řešením by mohlo být podzemní parkoviště, které by ale již tak drahou stavbu ještě více zdražilo.

Rozhodnutí padne před prázdninami

Definitivní rozhodnutí, jak se současným projektem město naloží, by mělo padnout do letních prázdnin. „V takovém případě bychom mohli využít letní prázdniny k intenzivní přípravě nového projektu," dodal starosta.

Co se týká kolínských basketbalistů, ti by rádi do nové haly brzy zavítali. „My žádné speciální podmínky nemáme, naše požadavky projekt splňoval. Kdo viděl, v jaké hale hrajeme, tak ví, že jakékoliv posunutí bude zkvalitnění podmínek," okomentoval situaci Miroslav Sodoma, manažer BC Kolín.

Vidina časového skluzu kvůli připravování nového projektu děsí kolínské korfbalisty. „Taková zpráva je pro nás špatná, protože to znamená, že domácí zápasy budeme muset hrát déle v okolních městech. Je to paradox, že v menších městech hala je, ale v Kolíně ne," řekl Radek Honzíček, trenér kolínského týmu korfbalistů. Podle jeho slov je hlavním problémem požadavek na plochu haly, která musí být 40 x 20 metrů. „V Kolíně tak propagovat svůj tým nemůžeme, protože hrajeme venku, což je škoda. Často tak hrajeme v Přelouči nebo Kostelci nad Černými lesy," vysvětlil.

Některé sporty hřiště mají, jiné po hale volají

Naopak volejbalistům to žádné problémy nezpůsobuje. „Problém se týká sportů, které nemají vyhovující hřiště, to není náš případ," uvedl Petr Šotola, předseda SK Volejbal Kolín.

Házenkáři však z možných průtahů radost rozhodně nemají, halu by uvítali rychle. „Jsme z toho zklamaní, určitě se nás to dotkne. Projekt splňoval naše nároky stoprocentně. Problém je ten, že v Kolíně není hala, která by nám rozměrově vyhovovala, jezdíme na zápasy do Ledče nad Sázavou, což je padesát kilometrů daleko, takže na domácí zápasy nemáme žádné fanoušky," okomentoval problematiku Pavel Prachař, kapitán týmu HC Kolín Házená.

Autor: Jakub Šťástka

17.3.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení