Původně chtělo město začít kruhovým objezdem na křižovatce s Benešovou ulicí. „Ten je ale částečně v majetku kraje a správa a údržba silnic se obávala kolize stavebních prací se zimní údržbou,“ vysvětlil místostarosta Michel Kašpar. Město tedy jako první zvolilo kruhák u Tyršovy ulice. Pracovat se začne už 26. února.

Původně bývala Masarykova ulice čtyřproudová a bez kruháků, ty tam vyrostly před více než deseti lety. Před jejich vybudováním zde docházelo k dopravním nehodám, dokonce bohužel i jedné s těmi nejhoršími následky.

Proto se kdysi přišlo s řešením právě prostřednictvím kruhových objezdů. Jak dlouhodobě vyplývá z policejních statistik, od té doby tam k vážným dopravním nehodám již nedochází a provoz se stal skutečně o hodně klidnějším.

Trochu se ale zapomnělo, že kruhové objezdy jsou provizorní – vybudované ze snadno demontovatelných prefabrikátů. Počítalo se, že po čase se jejich přínos vyhodnotí a případně se přejde k vybudování klasických kruhových objezdů. K tomu se město dostálo vloni na na jaře a nyní po přípravách se přechází k vlastním stavebním pracím.

Všechny tři kruhové objezdy by měly po přestavbě vypadat podobně jako kruhák u gymnázia. Na kruhovém objezdu v Benešově ulici se v rámci projektové dokumentace počítá s propojením připravované cyklostezky směrem na Kaufland. Zkrátka tak, aby nový kruhový objezd už počítal s cyklodopravou.

Během rekonstrukčních prací v Masarykově ulici dojde i na opravu úseku, který už jedou opravován byl, ale město ho u stavební firmy reklamovalo. Na sklonku loňského roku položený povrch mezi Benešovou ulicí a křížením s ulicí Rimavské Soboty se bude předělávat, protože řidiči si hned po otevření začali stěžovat, že asfalt je nekvalitní, nerovný, zvlněný. Město jim dalo za pravdu a stavební firma reklamaci uznala. Reklamovaná část tedy bude opravena na náklady zhotovitele.

Kompletně celá rekonstrukce ulice včetně všech tří kruhových objezdů by měla být hotová do konce května. „Musí to být hotové do Kmochova Kolína, to je naše podmínka. Prochází tudy průvod. Chceme, aby šel po své standardní trase a nemuseli jsme improvizovat,“ upřesnil starosta Vít Rakušan.

Kolínští řidiči se většinou shodují, že podobu kruháků v Masarykově ulici nevnímají jako nic neobvyklého. „Prostě jsou tu kruháky, jsme na to zvyklí a ani mi nepřijde, že by byly provizorní. Prostě zvyk je zvyk, člověk už to ani nevnímá, když tudy jezdí denně,“ popsal například Martin Šibrava.