Nejvytrvalejší ve funkcích vydrželi více než čtvrt století, jiní třeba jen čtyři roky. „Chtěl jsem to dělat líp, než ti přede mnou," zavzpomínal na svoje začátky ve funkci Rostislav Vodička z Polep. Před čtrnácti lety, v polovině volebního období, se pustil s některými občany do 'revoluce' s tím, že hodlá něco změnit. „Držel jsem se motta Pojďme žít spolu a ne jen vedle sebe," řekl Vodička.

Podle něj by si starosta měl určitě uvědomit, proč a pro koho je starostou a kdo mu poskytuje odměnu. „Pořád by měl mít na mysli, že zajišťuje kompletní servis pro všechny ostatní občany, a měl by u nich podporovat pocit lokálního patriotismu," zmínil Rostislav Vodička.

Obecní záležitosti většinou řeší až po práci, protože jako neuvolněný starosta navíc chodí do dalšího zaměstnání. „Tím samozřejmě trpí rodinný život. Doma musí být zázemí takové, které je toto všechno ochotno akceptovat," poznamenal životní optimista, který půjde do volebního boje opět, protože má před sebou vize, co by šlo v Polepech vylepšovat, a který má další předsevzetí.

Tři volební období naopak stačily Milanu Urbanovi v Pečkách. Po dvanácti letech uvolní židli starosty někomu jinému. „Je to hlavně kvůli věku. Už přece jenom nejsem nejmladší a těším, že si odpočinu,“ prozradil devětašedesátiletý dosluhující starosta. Mezi možnými nástupci ze šesti kandidátních listin svého favorita nemá.

„Necháme se překvapit, jak dopadnou volby. Každopádně na starostování budu vzpomínat dobře, především pak na úspěchy v rámci investičních akcí,“ uvedl Milan Urban a na mysli měl například kanalizaci, rekonstrukci čistírny odpadních vod a základní umělecké školy, opravy komunikací, přístavbu mateřské školy nebo zateplení veřejný budov - kulturního střediska a základní školy.

Už v roce 1990 vstoupil do komunální politiky Jaroslav Lukeš, tehdy jako místostarosta Klášterní Skalice. Prvním mužem této obce se stal o osm roků později. „Pořád mě to baví. Setkávám se se zajímavými lidmi, s kolegy starosty, s politiky a podobně. Láká mě také to, že mohu realizovat mé návrhy schválené zastupitelstvem. Na druhou stranu je zatěžující administrativa, která zabírá spoustu času,“ nechal se slyšet Jaroslav Lukeš.

Důležité je podle něj zajímat se o potřeby v obci a dělat svou práci s nadšením a vlastním uspokojením. Jako neuvolněný starosta, i když od roku 2015 už v důchodovém věku, ví, o čem mluví. „Je to pro mě velká zátěž, ale kandiduji opět. Už z důvodů dokončení tlakové kanalizační sítě a čistírny odpadních vod,“ naznačil starosta Klášterní Skalice, který se v minulých letech podílel také například na rekonstrukci obecního úřadu, na zavedení systému včasného varování, řešil povodně v roce 2013 a zasloužil se i o nový most.

„Pokud to v nadcházejících volbách vyjde, bude to pro mě už poslední období. Pak už se nechci ucházet o místo starosty, ani o místo v obecním zastupitelstvu. Přenechám to mladším,“ předeslal Jaroslav Lukeš.