VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové se bouří proti rozdělování peněz

Kolínsko -  Své zástupce na jednání máte, tak na co si stěžujete? I tak lze pochopit tiskovou zprávu ministerstva pro místní rozvoj. Ta se vyjadřuje k nedávnému protestu proti rozdělování peněz z Evropské unie. K té se připojilo přes šest set obcí, včetně několika z Kolínska.

23.4.2013
SDÍLEJ:

Cedule, která má upozornit na dělení dotací z EU.Foto: SMS ČR

Podle tiskové zprávy jsou při debatách ohledně podoby dotací na roky 2014 2020 přítomni relevantní zástupci různých sdružení, měst, obcí a samospráv. „Ministerstvo reflektuje jejich reakce a snaží se respektovat potřeby měst a obcí," zní v tiskové zprávě. Několik starostů, kteří se ale k výzvě na Kolínsku připojili, to ale vidí úplně jinak.

Potvrdila nám to starostka Ohař Viera Obešlová. „Svaz místních samospráv má spousty připomínek při jednáních a přípravě zákonů. Moc ale jejich požadavky akceptovány nejsou," řekla.

Bezprostřední reakce na cedulový protest ale podle ohařské starostky nenastala, prý je to věc, která vyžaduje čas, jde o proces změny. „Jednou akcí se nedocílí ničeho," řekla.

Prý se tak chystá pochod nespokojených starostů se symbolem cedulového protestu hrábí. „Nevím, jestli bych šla přímo s hráběmi, ale s cedulí určitě, pokud mi to čas dovolí," odpověděla starostka, zda by vyrazila na podporu další protestní akce.

K výzvě se za svou obec k výzvě připojila zejména proto, že je podle ní málo dotačních titulů pro venkov. „Jediný titul, který teď malé obce měly k dispozici, byla kanalizace, vysvětlila.

Kritikou stávajícího systému však nešetřil ani Jiří Batela, starosta Vitic. Cedule vyvěsil také starosta Žabonos, Miroslav Pachl.

Na vyvěšené modré tabule s přeškrtnutými hráběmi reagovalo ministerstvo pro místní rozvoj. „Čerpání peněz z fondů evropské unie je pravidelně debatované," prozradila Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace ministerstva.

Podle jejích slov mohou zástupci všech partnerů včetně zástupců měst a obcí své požadavky, podněty a připomínky uplatňovat v rámci jednotlivých platforem, kterých jsou členy. „Při debatách ohledně podoby programového období 2014 2020 jsou přítomni relevantní zástupci Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova," vysvětlila Jabůrková.

Jak řekla Jana Jabůrková, ministerstvo pracuje také na minimalizaci byrokratické zátěže, na kterou si starostové obcí také stěžují.

Podle původních informací byly mezi obcemi, které se k výzvě připojily, také Louňovice. Starosta Josef Řehák se však proti této informaci ohradil. „K ničemu jsme se nepřipojili," odpověděl starosta na dotaz, zda je tato informace pravdivá.

Plakáty však Louňovice dostaly i přes nevoli vedení obce. Situace se však nakonec vyřešila jedním telefonátem. „Starosta volal na kontakt získaný z webových stránek zlínské výzvy," prozradila pravá ruka starosty, Dana Kodejšová.

Podle jejích slov chtěl se chtěl dozvědět, zda někdo z vedení obce nepožádal o modré cedule bez jeho vědomí. To se však nepotvrdilo. Po krátkém rozhovoru se ukázalo, že jedinou chybou bylo neupřesnění názvu obce. Existují totiž ještě Louňovice pod Blaníkem. A právě ty se k protestům chtěli připojit.

Potřebné materiály byly však chybně odeslané na adresu Louňovic u Říčan, nikoli do Louňovic pod Blaníkem. „Cedule zůstaly u nás, nikdo nás nežádal ani nekontaktoval, abychom je odeslali jinam," řekla Kodejšová.

Protestní cedule tak ležely v prostorách úřadu obce, který o akci neměl zájem. Do správných míst se tak cedule nedostaly.

Autor: Lucie Mašínová, Jakub Šťástka

23.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení