Mezi Kolíňáky se začaly množit pochybnosti, jak to všechno vlastně bude fungovat. „Když to bude třeba hlasování o tom, který chodník se má opravit dřív, tak dostane víc hlasů ten v ulici, kde bydlí víc lidí, ale třeba nebude ještě tak špatný a na jiném konci města to bude úplná hrůza. Lidi se budou brodit přes bláto, ale bude jich méně, takže ve výsledku bude i méně hlasů,“ podotkla například Kateřina Pokorná.

Aplikace Řídím Kolín

Kliknutím zvětšíte.

Místostarosta Michael Kašpar ujistil, že se určitě nebude hlasovat o tom, kde opravit který chodník, to by skutečně logicky zvítězil ten, kde bydlí víc lidí. „Aplikace funguje spíše na participační projekty typu hlasování o architektonickém návrhu či o tom, zda by lidé do města uvítali záležitosti typu psí park, workoutové hřiště apod,“ vysvětlil místostarosta. Dodal, že město chce vyčleňovat ze svého rozpočtu určitou částku, která by šla právě na projekty tohoto typu. Pomýšlí i na to, že by si lidé mohli svůj projekt navrhnout a úřad by to s nimi poté dopracoval do podoby normálního projektu.

Jak uvedl starosta Vít Rakušan, participativnost nemá nahrazovat odborné hledisko. „Je dán plán rekonstrukcí vycházející z reálného stavu infrastruktury. Nedáme přednost nějakému místu kvůli tomu, že to odhlasovali lidé, když víme, že o dvě ulice dál nám praská kanalizace,“ řekl starosta. „V aplikací musí být projekty, co je třeba v Kolíně udělat, ne že se budou přehlasovávat jednotlivé ulice. Celý projekt nemá vést k tenzím mezi obyvateli, ale naopak k pocitu komunity, která má možnost spolupodílet se na rozvoji města,“ dodal.