„Doposud byly akceptovány slevové karty i od původního dopravce, společnosti Arriva. Někdy se cestující při přepravě prokazovali i občanskými průkazy,“ připomněl místostarosta Michal Najbrt.

Při odbavování pak bylo občas zdržením, když měl řidič podle občanky rozklíčovat, na jakou slevu má dotyčný nárok. Nyní ale budou průkazky barevně rozlišené, a odbavování by tudíž mělo být i o něco rychlejší.

Aktuálně je tedy třeba, aby cestující využívající kolínskou MHD navštívili kancelář dopravce na nádraží a původní starou slevovou kartu si vyměnili za novou. S sebou je potřeba mít fotografii. Poplatek za výměnu je deset korun. Výměna probíhá na počkání a týká se všech cestujících, kteří využívají jakoukoliv slevovou kartu.

Hromadnou dopravu v Kolíně zajišťují velké autobusy značky Mercedes a dva malé značky Isuzu. V uplynulém roce odbavily na zastávkách více než 800 tisíc cestujících. Přepravilo se jich ale více. Loni v březnu a dubnu se vzhledem k protiepidemickým opatřením nastupovalo do autobusů zadními dveřmi a neodbavovalo se, tudíž se tito cestující do statistik nezapsali.

Městská autobusová doprava v roce 2020

Nejvytíženější zastávky:
1. Kolín–nádraží: v roce 2020 zde odbaveno 150 tisíc osob. Důvodem je, že zde dochází k souběhu několika linek a je zde také návaznost na vlaky a příměstskou autobusovou dopravu.
2. Kolín-pošta: v roce 2020 zde odbaveno 63 tisíc osob
3. Kolín-Benešova: v roce 2020 zde odbaveno 40 tisíc osob

Nejvíce frekventované linky:
• Linka číslo 1: v roce 2020 přepravila 276 tisíc cestujících
• Linka číslo 2: v roce 2020 přepravila 149 tisíc cestujících
• Linka číslo 3: v roce 2020 přepravila 148 tisíc cestujících
• Všechny autobusy MHD za rok 2020 najely téměř 700 tisíc kilometrů

Wi-fi v autobusech:
• V roce 2020 ji využilo zhruba 60 tisíc cestujících, z toho cca 80 procent uživatelů systému Android a 20 procent uživatelů systému iOS