„Tyto závody jsou poslední v sezoně, pořádáme pět soutěží od kategorie hobby s 80 centimetrů vysokými překážkami, až po kategorii L, kde jsou překážky vysoké 115 centimetrů," řekla Monika Prokůpková, sekretář závodů. Na letošní Malé ceně posledního vítěze startovalo 190 koní, což se ale podle Moniky Prokůpkové nerovné počtu startujících jezdců. „Někteří s sebou mají dva, nebo i tři koně, jezdců může být kolem 150," vysvětlila. Jezdeckého závodu se zúčastnili jak domácí jezdci, tak soutěže přilákaly také závodníky z celé republiky. Kromě jezdeckých závodů organizátoři přichystali pro menší také dětské odpoledne, kam mohly děti přijít po jedné hodině.

Kůň se před závodem musí rozcvičit jako každý sportovec

Marek Prokůpek je domácím závodníkem ze stáje Václav Kolín, a podařilo se nám ho zastihnout ještě předtím, než šel do kolbiště. Zatímco tak svého koně Lindstar připravoval, vyváděl ze stáje a podobně, zeptali jsme se ho na pár otázek, jak se jezdec i kůň připravují na závody.

Co předchází, než sednete na koně?

Stačí jenom vyčistit. Pak nasedlat, nasadit chrániče, kamaše.

Co nějaká rozcvička? Je na programu i to?

Před parkurem se kůň musí trochu rozhýbat, jako každý sportovec, zahřát svaly. Skočí se několik skoků a jde se do parkuru závodit.

Jak jste se připravoval na tyto závody?

Skoro nijak. Včera jsem přišel v deset večer z práce, dal jsem si večeři a šel jsem spát. To je všechno.