V těchto dnech se do Kolína vypravil soudní znalec, aby se s problematikou Pražské ulice seznámil. Nyní se čeká na informaci, kdy a za kolik by mohl být hotový znalecký posudek, který vnese světlo do sporu mezi městem a společností Geosan například ohledně několika desítek změnových listů stavby.

Na znalci, který posudek vypracuje, se samozřejmě musí obě strany shodnout. Zda se to povede, by mohlo být známo tento týden. Pravděpodobně to nebude jeden znalec, ale skupina odborníků. „Celý problém revitalizace Pražské ulice je tak rozsáhlý, že se na posudku nemůže podílet jen jeden znalec,“ uvedla místostarostka Mikšíková.

Město navrhuje odborníky ze znaleckého ústavu VÚT Brno. Návrh, aby spor posoudila tato skupina znalců, zaslalo město také právnímu zastoupení firmy, která dosud nepřevzala staveniště v Třídvorské ulici, ačkoli se tak mělo stát už před několika měsíci. Soudní znalci budou mít tedy, zdá se, na podzim v Kolíně velmi napilno.

V současné době se v Pražské ulici odstraňují vady a nedodělky typu nerovnosti dlažby apod. Celkem jich podle slov místostarostky bylo 178. Většina už je odstraněná, na některých se ještě pracuje, některé se odstranit nedají. Přesněji řečeno daly by, ale za cenu rozkopání několika desítek metrů již opravené silnice.

Jak místostarostka naznačila, mezi takového potíže patří třeba nakřivo uložené kanály, které jsou přímo v obrubníku. Takových je tam přes deset, město bude chtít slevu. A nebo to bude jednou z dalších součástí znaleckého posudku. Podobně jako to, zda bude prodloužení doby předběžného užívání, tedy další posun, součástí doby, která podléhá sankcím ze zpoždění.

Plánovaná zeleň už je v Pražské ulici všechna, jen některé cibuloviny se budu ještě vysazovat na podzim.

Rekonstrukce Pražské ulice vyšla kolem 40 milionů korun. Město si na pěkné tváři vstupní brány do Kolína zakládalo, chtělo použít kvalitní materiály a odborné postupy, v architektonické soutěži na novou podobu Pražské ulice vybíralo z více než deseti návrhů. A tak s cenou prací souhlasilo i přesto, že projektantsky byla původně o 10 milionů níž. Z výběrového řízení na stavební firmu ale vyšla cena vyšší, ačkoli se většinou při veřejných soutěžích děje pravý opak.