Odhozené odpady, černé skládky, pneumatiky i plastová problematika – to vše i mnohem více ničí životní prostředí kolem nás. Díky aktivitě dobrovolníků se jeho stav ale zlepšuje, to potvrdil i Miloslav Vrbský za spolek Kruštík.

„Stav lokalit které jsme uklízeli v předešlých letech se určitě zlepšil, například černá skládka pod skálou u Pekelského rybníka, nebo cesta na konci Kolína směrem na Novou ves vedoucí od trafačky podél pekelského potoka ke kolejím a podél kolejí na Ohradu, na tankodromu jsme dva roky po sobě také vyčistili několik černých skládek. Letos jsme se již tradičně vydali do okolí písáku Sandberk. Měli jsme v plánu uklízet i podél kolejí od Starého Kolína jako každy rok ale letos nás předběhli starokolíňáci,“ uvedl Miloslav Vrbský.

Dobrovolníci skutečně nelenili, uklidili toho totiž daleko více. „Dále jsme vyčistili plácek za nádražím naproti areálu firmy PKP a plácek kde se pořádá pouť. Část dobrovolníku se vrhla na kolínský třešňový sad za vodárnou a plácek na grilování pod sadem. Dále jsme zlikvidovali letitý nános odpadu u garáží naproti Lidlu. Posbíraly jsme také několik kyblíku střepů a vajglů na skále u Práchovny. Nakonec jsme zajeli k obci Pašinka kde byla černá skládka těsně před začátkem obce,“ doplnil.

Úklidová akce se již pomalu stává tradicí. Nejprve ji tři roky organizoval s manželkou, poté založili spolek, pro něhož to byla letos úklidová premiéra. Největší problematiku shledává Vrbský v plastech všeho druhu. „Hlavně petky, autodíly a zbytky ze staveb. Často najdeme také oblečení a pneumatiky. Ve městě nacházíme hlavně plechovky a jednorázové kelímky na kafe, obaly od jídla a podobně. Nacházíme také například spoustu bot a jiných kuriozit, o některých se raději ani nebudeme zmiňovat,“ dodal s úsměvem Miloslav Vrbský.