Samotný spolek celý svět uklidit nedokáže, jeho práce ale může být viděna na lokální úrovni. „Zastáváme totiž názor, že když se člověku něco nelíbí a chce něco změnit, musí začít nejdříve u sebe a postupně svou myšlenku šířit dál,“ uvedla Monika Vrbská. A tak s manželem Miloslavem udělali velký krok na cestu za zlepšením okolního prostředí.

Co předcházelo vzniku spolku?

Na začátku byla asi frustrace stavem dnešní krajiny a přírody všeobecně. Jsme ale lidi, co neradi jen tak přihlížejí a nadávají, tak jednoho dne přišel manžel s nápadem založit spolek, který by se zaměřil na zlepšení situace alespoň na lokální úrovni. Já jsem se tenkrát zeptala jednoho známého, jestli by nevěděl o pozemku, kde by se dala vybudovat komunitní zahrada, byla velká náhoda, že on zrovna věděl o majitelce přesně takového pozemku přímo před vodárnou. To, že jsme sehnali pozemek na zahradu, byl pro manžela veliký impulz pro založení spolku.

Takže je to zejména manželova iniciativa?

Ano. Přiznám se, že jsem z počátku nebyla úplně nadšená, protože jsem v té době byla, tuším, někde v polovině těhotenství a měla jsem myšlenky úplně někde jinde. Dnes jsem ale ráda, že jsem Mílu neodradila a šli jsme do toho, protože teď už vím, že i s malým dítkem se dá udělat spoustu věcí, jen musí člověk chtít.

Jak spolek vznikal?

Spolek vznikal hlavně po nocích, kdy manžel seděl po práci u počítače a vyhledával informace, jak takový spolek založit, co obnáší jeho další zdárné vedení. Jsme teprve na začátku a stále se učíme. Teď nás například čeká zprovoznění komunitní zahrady a vedení jejího účetnictví, s čímž nám naštěstí bude pomáhat naše pokladnice, jakožto třetí členka zakladatelského týmu.

Co máte v plánu aktuálně?

Je to hlavně komunitní zahrada a to je pro začátek veliký úkol. Zde očekáváme, že se seznámíme s dalšími podobnými nadšenci a plány se budou ubírat dalšími směry. Dále je to spolupořádání veřejných vycházek do přírody na Kolínsku a v nejbližším okolí. Procházky jsou vždy alespoň částečně komentované a lidé se na nich dozví, jak se k takovým místům chovat a v čem jsou nám prospěšná, proč je třeba krajinu chránit a jak. Ještě se momentálně snažíme o vznik malé soukromé přírodní rezervace nedaleko Kolína, ale to bychom raději zatím dále nerozváděli, nevíme, jak to dopadne, a nechceme říkat hop.

Jak je na tom komunitní zahrada teď?

Již mám zasazené první keře s plody, které se dají sbírat lidmi, ale slouží i jako potrava pro ptactvo a hmyz, vyseli jsme také první motýlí loučku. A postupně zde vznikne právě komunitní zahrada pro lidi z Kolína, kteří by měli zájem mít svůj malý záhonek a hlavně místo, kde si odpočinout a setkávat se se sousedy. Bude zde i plácek na s ohništěm a grilem. Je nás zatím pár rodin a jednotlivců a určitě uvítáme další zájemce, kteří nás můžou například kontaktovat přes facebook na stránce našeho spolku.