Po společnosti zabývající se výrobou převodových a rozvodových řetězů, dalším japonském investorovi se závodem na lakování autodílů nebo prodeji pozemků na výstavbu supermarketu nyní město jedná s dalším zájemcem. „Jednáme s lokální firmou, už jsme na základě toho navýšili příjmovou část rozpočtu z 37 na 47 milionů korun,“ uvedl starosta Vít Rakušan. „Učinili jsme tak na základě reálného zájmu, není to nějaké věštění z křišťálové koule,“ dodal. Navýšení rozpočtu bude ještě v pondělí schvalovat zastupitelstvo města.

Jak ale starosta podotkl, město nepřijímá všechny nabídky, které se objeví, jen za vidinou toho, že by z toho byly relativně vysoké příjmy. „V poslední době nás oslovili se dvěma záměry, které jsme odmítli,“ řekl Vít Rakušan.

Prvním zájemcem byla firma, která chtěla v kolínské průmyslové zóně vybudovat závod na termické zpracování plastů. „To je pro nás prostě spalovna, i když prý technologie zpracování je jiná,“ konstatoval starosta. I kdyby to byla o něco jiná technologie, každopádně to podle starosty není do zóny nic žádoucího. „Zóně by to nepřineslo žádnou přidanou hodnotu. Celokrajsky se v současné době řeší koncepce odpadového hospodářství a vůbec nevíme, jak to bude vypadat. A prostě takovýto podnik u nás v zóně by znamenal, že by se tam nejen z Kolína, ale i z širokého okolí vozily plasty,“ dodal. 

„Ani nevím, že se o něčem takovém jednalo,“ řekl Kolíňák Petr Vízner. „To by nám ještě chybělo, abychom měli za humny spalovnu, ať už by se jí přezdívalo jakkoli. Zápachu tady máme občas až až a tohle by byl navíc určitě zdraví nebezpečný zápach,“ dodal.

Druhým záměrem, na který kolínská radnice odmítla prodat pozemky ve velké zóně, bylo logistické centrum se skladováním potravin. Zájemce chtěl šest až osm hektarů. „Ale znamenalo by to odhadem 40 kamionů denně a nepřineslo by to žádná pracovní místa. Navíc nikdy nikdo nezaručí, že by všechny kamiony jezdily od D11, část by jich určitě projížděla přes město,“ uvedl starosta Rakušan.

„Doprava ve městě je už dnes náročná, na druhou stranu každý nový podnik v zóně bude znamenat, že tam budou mířit další auta,“ nechal se slyšet obyvatel Zálabí Zdeněk Šalta.

Pokud by město Kolín svolilo k prodeji pozemků zmíněným dvěma zájemcům, znamenalo by to v součtu příjem do městské kasy nejméně 50 milionů korun.