Nejbližší termín 8. 8. 2018, což je středa, až tak obsazený není. Potvrdili to na matrikách v Kolíně i Českém Brodě. Zato na 18. 8., což navíc vychází na sobotu, z obou míst hlásí zájem jednoznačně zvýšený. „Máme pět svateb, což je rozhodně víc než obvykle, většinou je jedna až dvě,“ popsala matrikářka v Českém Brodě.

V Kolíně bude 18. srpna také značně rušno. „Zvýšený zájem jsme měli i 27. 7., na 8. 8. máme jednu svatbu a na 18. 8. máme naplánovaných dokonce deset svatebních obřadů,“ popsali na matrice. „Snažíme se zájemcům vyhovět, i když to třeba není úřední den,“ dodali.

Naopak v Pečkách o osmičková data, jak se zdá, zájem není. Starosta Milan Urban nemá hlášenou ani jednu svatbu ani na 8. 8. a ani na 18. 8. „Nejvíc svateb máme na 7. září, to jsou hned tři,“ řekl starosta.

Po celém regionu je zájem o netradiční místa, kde si snoubenci chtějí říct své ano. „U nás se dělají téměř všechny svatby venku,“ potvrzuje starosta Urban. „Zrovna minule jsem oddával na fotbalovém hřišti v Dobřichově přímo mezi brankami,“ popsal.

V Dobřichově si nastávající manželé rádi vybírají také místo u kostela Nejsvětější Trojice, který patří k nejstarším v republice, na oblibě získává i hezká vyhlídka, která je součástí naučné stezky Markomanů a tyčí se opravdu vysoko nad okolní krajinou. Přímo v Pečkách se stavby často konají také na zahradě pizzerie U Rejnoka.

Také v Kolíně potvrzují, že o jiná místa, než je tradiční obřadní síň radnice, je mezi snoubenci čím dál větší zájem. Zajímavá byla třeba svatba na špičce Kmochova ostrova, kam nevěsta připlula na člunu, už několik párů se bralo v altánu na Kmochově ostrově. V kurzu jsou i svatby na „statcích“ sloužících buď z části nebo zcela jako restaurace, například v Křečhoři, ve Starém Kolíně nebo ve Vigvamu v Němčicích. Romantické místo pro svatební obřad skýtá i Villa Romantica.

Hodně se podle zkušeností matrikářek ujímají jako místo pro svatební obřad zahrady, a to u restaurací i u rodinných domů.
V Českém Brodě mají poslední dobou téměř všechny svatby v obřadní síni, která byla zřízena v rekonstruovaném středověkém podzemí. To skýtá nejen netradiční zážitek z neobvyklého prostředí, ale v současných horkých dnech i příjemný chládek. Letos poprvé Českobrodští oddávali také na gotické hlásce v nedaleké Tuchorazi.

Samostatnou kapitolou co do svatebních obřad jsou pak zámky. Oblíbený je například zámek v Ratboři nebo ve Škvorci. Tam je k těmto účelům uzpůsobená barokní zámecká kaple. Snoubenci ale často volí i svatbu pod širým nebem, a to buď v zámecké zahradě nebo u zámeckého rybníku, nad kterým je vytvořeno menší pódium a svatební hosté mohou sedět po obvodu rybníka, takže všichni dobře vidí. A v teplých dnech jim navíc není takové horko.

Kde si snoubenci říkají své ano?
- vyhlídková plošina stezky Markomanů nad Dobřichovem
- středověké sklepení pod náměstím v Českém Brodě
- Kmochův ostrov v Kolíně
- gotická hláska v Tuchorazi
- zámek Škvorec
- zámek Ratboř