Dle smlouvy za to platil Kolín firmě 700 tisíc ročně, podotkl místostarosta. Důvod pro změnu je ale kvůli oblasti GDPR. Město ale bude muset přijmout dva pracovníky, kteří na kontaktním místě pracovali, aby tak služba fungovala dále. „Za stejné náklady získáme pracovníky, nebudeme za to platit firmě a dáme jim kompetence navíc, které předtím neměli. Pro nás to je zajímavé,“ okomentoval praktičtější následky této změny Michael Kašpar.

Co se týká samotného vyřizování všeho potřebného, pro občany se nic měnit nebude; neměli by si ani všimnout, že se taková změna vůbec přihodila. „Chceme to zachovat ve stejném režimu, na tom samém místě v Cerop, zachováme i úřední hodiny. Běžný občan nic nepozná,“ podotkl místostarosta.

Také podotkl, že dva zaměstnanci se budou starat o smlouvy, přičemž největší nával je v období od ledna do března,. „Od dubna do prosince bude také otevřeno, ale nával tam není takový. Proto nové zaměstnance zařadíme organizačně pod odbor regionálního rozvoje, aby spolupracovali nejen na smlouvách, ale i vylepšování systémů odpadů,“ vysvětlil Michael Kašpar.

Zaměstnanci tak budou pomoci odboru regionálního rozvoje pomáhat obecně v této problematice odpadů. „Myslím, že 100 procent času jim agenda smluv nezabere a budou mít i část úvazku pro nás,“ uvedl.

Odpady v Kolíně prošly poslední dobou některými změnami: obyvatelé dostali žluté popelnice na plastový odpad k rodinným domům a také bytovým – s maximální kapacitou osmi bytů v domě. Původně se plánovala jedna popelnice na takový bytový dům, ale protože obyvatelům nestačila, město kvůli podmínkám dotace zjišťovalo, zda by bylo možné takovým domům dát více popelnic – a nakonec se podařilo.

S tím však souvisí poměrně kuriózní problém – pokud se někdo potřeboval zbavit plastového odpadu a neměl kam, občas naplnil cizí popelnici. A lidé si na radnici stěžovali. Místostarosta Michael Kašpar obyvatele Kolína upozornil, že takové riziko tu je a bylo by na místě popelnici zabezpečit, aby ji nevyužíval i někdo cizí.

Co se týká svozu plastů, ty se budou odehrávat jednou za tři týdny. Město chystá v brzké době ale mimořádný svoz, a sice v termínu od 27. do 29. listopadu.