Prostor plus přišel s alternativním řešením. „Abychom službu mohli alespoň trochu nahradit, k čemuž jsme mimo jiné vázáni zákonem, posílili jsme terénní službu, v níž naši pracovníci chodí přímo do lokalit, kde se zdržují uživatele drog, a pracují s nimi přímo na ulici,“ uvedla ředitelka Prostoru Michala Michlová.

Zázemí by mohla nabídnout budova po bývalé záchytce. „Bohužel, zajištění náhradních prostor po protialkoholní záchytné stanici se protahuje. Realita je však taková, že čím déle bude K-centrum pro uživatele drog nedostupné, tím více a častěji se bude běžná veřejnost potýkat s intoxikovanými osobami a použitými injekčními stříkačkami na veřejných místech,“ poznamenala.

Provozování K-centra je závislé na dotacích od státu. V tom je ale ve spojitosti s pozastavenou činností jeden velký háček. „V rámci zákona a dotačních podmínek jsme povinni službu zajišťovat v plné míře. Pokud nebude mít služba zázemí a bude pouze v provizorním režimu delší dobu, je zde vysoké riziko, že budeme muset dotaci vrátit, tudíž propustit pracovníky této služby, a dále nebudeme schopni projít certifikací Rady vlády, která je pro další provoz služby bezpodmínečně nutná,“ potvrzuje Michala Michlová.