„Do stávky se zapojilo 88 procent pedagogických pracovníků, podpořila nás i část provozních zaměstnanců,“ popsal ředitel 6. ZŠ Ovčárecká Lukáš Kačer, který dával na školní web předběžnou informaci pro rodiče už v sobotu 2. listopadu večer, konkrétní zprávu o stávce pak v pondělí 4. listopadu odpoledne.

„Rodiče dostali vyrozumění o uzavření školy elektronicky, učitelé informaci vespali do žákovských knížek,“ dodal ředitel. Ve stávce podle něj nejde jen o peníze. Problémů je prý daleko více.

Budova 6. ZŠ zůstala zcela prázdná. V provozu byla pouze školní jídelna, a to pro žáky nestávkující 5. ZŠ a školy z Ovčár.

Na stávkující 3. ZŠ využily zaměstnankyně dopoledne a odpoledne k přípravě večerní Strašidelné stezky. Ta se i v den stávky konala. Že by někdo z rodičů o stávce nevěděl a dítě přišlo ráno do školy, nezaznamenaly.

Ke stávce se připojila například i ZŠ Tyršova v Českém Brodě. Hlavním důvodem prý nebyla jen výše platů, ale celková situace ve školství (například inkluze, podfinancování, nedostatek učitelů a prestiž učitelského povolání).

Stávka byla i na českobrodském gymnáziu. „Veřejnost má z médií dostatek informací o důvodech, které i nás přivedly k tak krajnímu kroku,“ poznamenal ředitel Ivo Kocum.