Nikdo ze zaměstnanců školy například dítěti nesmí prohlédnout hlavu nebo ho poslat z vyučování domů. I když z epidemiologického hlediska o nic nejde, veš dětská v uvozovkách nic nedělá, z právního hlediska je ale zavšivení považováno za infekční onemocnění. Kvůli ochraně zdraví dětí by školky a školy neměly zařazovat zavšivené děti do dětského kolektivu. Jenže diagnostikovat infekční onemocnění mohou u dětí pouze lékaři, případně rodiče, nikoli učitelé nebo vychovatelé. 

Jestliže se vši ve škole vyskytnou, může školské zařízení po rodičích požadovat podepsané čestné prohlášení, že svému dítěti prohlédli hlavu dle pokynů. Jenže stačí, aby si například žák půjčil od jiného, který má vši, čepici, a problém je hned na světě.

Jak uvedla zástupkyně ředitelky 3. základní školy Kolín Martina Martínková, ve škole řeší vši pravidelně mnoho let. „Konzultovali jsme to samozřejmě s hygienou, zlikvidovat jsme hračky, polštáře, zvýšili úklid. Ale je to těžký boj. Stačí, když děti mají v šatně vedle sebe čepice,“ popsala.

„Vždy všechny rodiče ihned informujeme, jakmile se vši objeví. Teď zrovna problém není, ale řešili jsme to asi před dvěma měsíci,“ dodala. 

Podle slov Martiny Martínkové nejsou vši nijak tragický problém, pokud spolupracují rodiče. „Snažíme se to řešit i preventivně,“ dodala a zároveň také poukázala na problém, že dětem nesmí prohlížet hlavy.

Z 1. základní školy Kolín aktuálně hlásí co do výskytu vší klid, problém ale také znají, potíže řeší tak jednou za půl roku. Také na 6. základní škole Kolín jsou rádi, že je potíže momentálně minuly, ale nesnáze důvěrně znají.

Že vešky ve školách a školkách jsou problémem nejen na Kolínsku, potvrzují například slova ředitele ZŠ Kamenná stezka v Kutné Hoře Víta Šnajdra. „Vši se vyskytují hlavně v první třídě a potýkají se s nimi i družinářky,“ uvedl. 

„Stalo se nám asi před rokem, že dcerka přinesla ze školy vši. A bylo to pěkné tóčo, abychom se jich zbavili,“ postěžovala si maminka Zuzana.