Ti, kteří si konec prázdnin nechtějí připustit, se však do papírnictví teprve chystají. Někteří dokonce nákupy nechávají na první zářijový týden, kdy dostanou ve škole také učebnice a shání se obaly, případně také pracovní sešity a další potřebné věci.

Co všechno v současné době potřebují děti při nástupu do první třídy? Například Základní škola Plaňany má seznam věcí nutných pro prvňáčka na svých webových stránkách, kde jsou mimo jiné také kontakty na třídní učitelky prvňáčků a rozvrh hodin prvního týdne ve škole.

Každý prvňáček pochopitelně musí mít aktovku a penál, kde jsou tužky, ořezávátka a guma. Klasicky musí nakoupit také zástěrku na výtvarnou výchovu. Ta však jde nahradit také starým trikem.

Nezbytné je však oblečení a obuv na tělesnou výchovu. Boty potřebují děti jak do tělocvičny, tak na ven. Pochopitelně je nutné koupit také přezůvky do školy a na ně také sáček.
Na sešity a učebnice je nutné pořídit obaly. Na to je však čas právě až první školní týden, kdy žáci veškeré sešity a učebnice dostanou.

Plaňanští žáci navíc k jmenovanému musí přinést sadu papírových kapesníků a euroobalů na první pololetí. Děti tak mají vždy v případě potřeby oboje k dispozici ve třídě. Kufřík ani desky na písmenka nebo sešity však rodiče prvňáčkům kupovat nemusí. O část věcí se postará sama škola a část věcí žáci potřebovat nebudou. Rodiče nemusí plaňanským prvňákům kupovat ani pero, to totiž dostanou slavnostně až před Vánoci při pasování na pisálka. Do té doby se budou učit psát pouze obyčejnou tužkou.

Na výtvarné potřeby rodiče dávali již v červnu 1000 korun. O jejich nákup se tak postará škola. V opačném případě by rodiče museli shánět také čtvrtky, fixy, voskovky, temperové barvy, vodovky a další výtvarné potřeby.

Kromě obyčejných pomůcek rodiče prvňáčkům kupují také kornout plný bonbonů. „Prý je to proto, aby se děti mezi s sebou snadněji seznámily," řekla Lucie, která v úterý povede do školních lavic svoji dceru Karolínu. Na kornout prý rozhodně nesmí zapomenout.

Karolínce přinesl prý školní tašku a penál již Ježíšek, nyní tak odpadla jedna z největších finančních položek v seznamu školních věcí.

A jaké školní tašky dneska vlastně letí? „Pro Karolínku jsme vybírali tašku s vílou," prozradila Lucie. Velkým hitem se stali Mimoni. Ti se objevují nejen na školních taškách, penálech nebo deskách, ale také na boxech na svačiny nebo láhvích na pití. Kromě tohoto motivu se na školních taškách a dalších pomůckách objevuje také Spiderman a 
u dívek je stále oblíbená Hello Kitty či Minnie. V poslední době se na školních potřebách objevují také sovičky.