„Děti si užívaly her s vodou, pískem, rostlinami, ale chyběla nám živá zvířátka. Následovaly proto návštěvy u našich kamarádů doma. Za ovečkami, koníky či morčaty,“ uvedla Romana Balounová ředitelka mateřské školy s tím, že při našich toulkách jsme objevili Pátek, záchrannou stanici pro handicepované živočichy u Poděbrad. To už nebylo daleko k nápadu adoptovat si jedno zvířátko, neboť se snaží učit děti nemyslet pouze na sebe.

„Důležité je umět se dívat kolem sebe, pomáhat slabším. Tak nás to alespoň učili naši rodiče i učitelé a tento odkaz by měl být aktuální i dnes a to nejen v předškolním zařízení,“ upřesnila Romana Balounová. Děti navštěvující MŠ spolu se svými rodiči začaly přispívat do společné kasičky a přemýšlet nad správnou volbou zvířátka. Vytvořilo se několik skupin, které měly své favority napříklade káně, netopýr, sovička, zajíc,veverka nebo kuna a bylo nutné rozhodnout se pouze pro jedno zvíře. Děti si osvojily pojem adopce na dálku a nechaly se motivovat vytvořenou výstavkou i možností navštívit „své“ zvířátko při červnovém školním výletu.

„ Rozhodování bylo těžké, neboť vybraná částka 2 233 korun umožňovala široký výběr. Ve finálovém kole zvítězil netopýr a šťastné děti mu hledaly jméno. Ani tato volba nepatřila k lehkým, ale malí ochránci přírody to zvládli na výbornou. Netopýr dostal jméno Čimba a nastalo těšení, které vyvrcholilo v pátek 18. června výletem do Poděbrad a Pátku,“ pokračovala Romana Balounová.

Ač mateřskou školu navštěvují vesnické děti, nemají mnoho možností pohladit si pruhovaná selátka, malé srnče či nakrmit netopýra chutným červem. Byl to zážitek opravdu pro všechny. Ani nevadilo, že Čimba, kterému na poraněném místě vyrostly bílé chloupky ve tvaru malého puntíku, mezi tím dostal od záchranářů jméno Punťa. Pan Vaněk se svými spolupracovníky ze záchranné stanice svým odborným a zároveň milým přístupem k dětem nadchl malé i velké.

„Děti si přivezly spoustu zážitků a nadšení ze zvířátek z nich vyprchává jen pozvolna. A tak se po dvou měsících dovršuje oslava svátku Dne Země. Ale naše putování nekončí. Všichni odcházíme na prázdniny, oči máme otevřené, příroda je všude kolem nás…a v nás je dobrý pocit, že jsme pomohli našemu Netopýru rezavému (Nyctalus notula),“ ukončila Romana Balounová.